Kaliningrad znika z map. Mocne słowa ministra
Strona główna » Kaliningrad znika z map. Mocne słowa ministra

Kaliningrad znika z map. Mocne słowa ministra

Koniec ze stosowaniem nazwy „Kaliningrad”. Polska wraca do tradycyjnego nazewnictwa tego regionu. Od teraz powinniśmy stosować nazwę „Królewiec” i „obwód królewiecki”. Zmiana ma charakter symboliczny i nie odnosi się do przynależności państwowej obwodu królewieckiego – czytamy na stronie rządowej gov.pl.

Zmiana nazwy z „Kaliningrad” na „Królewiec” obowiązuje od 9 maja 2023 roku. Stosowanie takiego nazewnictwa zaleca Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także: Przysłowia na maj, zimna Zośka i zimni ogrodnicy

Jak informuje gov.pl, tradycyjne nazewnictwo jest związane z historią i dziedzictwem kulturowym. Zmianę zainicjowali samorządowcy. Poparł ich Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda.

Koniec z „Kaliningradem”, wraca „Królewiec”

Na kwietniowym posiedzeniu KSNG działająca przy Głównym Geodecie Kraju uchwaliła, że „dla miasta Kaliningrad zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec, a dla obwodu kaliningradzkiego, obwód królewiecki”.

Zobacz także: Pierwsza taka moneta w historii! Archeolodzy ujawniają

Nie chcemy w Polsce rusyfikacji i dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym rodzimym języku Kaliningradu i obwody kaliningradzkiego. Nazewnictwu nam narzuconemu i sztucznemu, które nie jest związane z naszą historią – przekazał Buda.

Wspomniał też o Michaile Kalininie, od którego wywodzi się nazwa miasta leżącego przy granicy z Polską. Był to polityk radziecki współodpowiedzialny za brutalne zbrodnie komunistyczne, m.in. za decyzję o wymordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.

Zobacz także: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 2023: Sprawdź, co się zmieniło

Wojna w Ukrainie przyczyniła się do zmiany nazwy z Kaliningradu na Królewiec. Minister wspomina o narzucaniu „ruskiego miru”, a także „prowadzeniu przez Rosję wojny informacyjnej”.

To wszystko sprawia, że musimy inaczej spojrzeć na kwestię nazw narzuconych, budzących duże kontrowersje i nie spotykających się w Polsce z akceptacją – poinformował polityk.

Warto zaznaczyć, że zmiana nazwy nie wprowadza nowych obowiązków dla przedsiębiorców. Nie będą musieli aktualizować dokumentów. Co ciekawe, nazwa Królewiec będzie uwzględniana na mapach. Decyzję wsparło również Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Przeczytaj także:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >