„Kajko i Kokosz” – oficjalny zwiastun - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Kajko i Kokosz” – oficjalny zwiastun

„Kajko i Kokosz” – oficjalny zwiastun

28 lutego Netflix udostępni serial animowany „Kajko i Kokosz”, wyprodukowany na podstawie kultowego komiksu Janusza Christy. Zobacz oficjalny zwiastun.

Bohaterami animacji są dwaj słowiańscy wojowie – Kajko i Kokosz, którzy mieszkają w grodzie kasztelana Mirmiła, razem z resztą słowiańskiej ferajny. Wspólnie starają się bronić przed Zbocerzami, którym przewodzi Hegemon oraz jego zastępca Kapral.

Posłuchaj: Papcio Chmiel we wspomnieniach Mieczysława Prószyńskiego [PODCAST]

Historia „Kajko i Kokosza”

Po raz pierwszy przygody komiksowych bohaterów ukazały się w 1972 roku w „Wieczorze Wybrzeża” – wtedy publikowano je jako paski drukowane w gazecie. Im więcej fanów zbierały przygody krnąbrnych Słowian, tym większe było pragnienie czytelników kupienia komiksu jako całości. Pierwsze wydania albumowe „Kajko i Kokosza” ukazało się w 1985 roku („Złoty puchar”). Kolejnymi albumami komiksu były: „Szranki i konkury” oraz „Woje Mirmiła”.

Resztę przygód komiksowych przyjaciół Janusz Christa publikował na łamach „Świata Młodych”, a jedna historia ukazała się w magazynie „Relax” („Zamach na Milusia”).

Kolejne albumy komiksu ukazywały się do 1990 roku, niestety później twórca serii musiał z powodów zdrowotnych przestać rysować.

W 2003 roku wydawnictwo Egmont rozpoczęło wydawanie reedycji komiksu. W 2016 roku z kolei pojawiła się oficjalna kontynuacja komiksu: „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, jednak jej twórcami byli inni autorzy: Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Piotr Bednarczyk, Tomasz Samojlik, Krzysztof Janicz i Norbert Rybarczyk.

Czytaj też: Tintin: obraz z komiksu sprzedano za fortunę

Próby ekranizacji „Kajka i Kokosza”

Od lat różni filmowcy przymierzali się do przeniesienia kultowych przygód na ekran telewizyjny i kinowy. Już na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku usiłowano stworzyć serial animowany w słynnym studiu w Bielsku-Białej, ale projekt zarzucono.

W 2001 roku ruszyły zdjęcia do fabularnego filmu na podstawie komiksu „Dzień Śmiechały”, jednak ich nie ukończono. W 2006 roku do kin trafiła krótkometrażowa, trwająca 16 minut animacja powstała na kanwie albumu „Zamach na Milusia”. Swojego głosu postaciom użyczyli między innymi Maciej Stuhr (Kajko) i Cezary Żak (Kokosz). Jednak animacja nie została zbyt dobrze przyjęta przez fanów.

Najnowsza próba ekranizacji „Kajka i Kokosza” – miejmy nadzieję, że udana – będzie miała premierę 28 lutego w seriwsie Netflix. Scenarzystami serialu są Maciej Kur (autor nowych przygód Kajka i Kokosza) i Rafał Skarżycki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >