Papcio Chmiel we wspomnieniach Mieczysława Prószyńskiego [PODCAST] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Papcio Chmiel we wspomnieniach Mieczysława Prószyńskiego [PODCAST]

Papcio Chmiel we wspomnieniach Mieczysława Prószyńskiego [PODCAST]

,

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, zmarł w wieku 97 lat. Swojego przyjaciela w rozmowie z Anną Stachowską wspomina Mieczysław Prószyński, wydawca przygód Tytusa, Romka i A’Tomka.

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel – autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. Miał 97 lat. Słynnego rysownika wspomina jego przyjaciel – Mieczysław Prószyński, wydawca książek Papcia Chmiela.

Posłuchaj rozmowy Anny Stachowskiej z Mieczysławem Prószyńskim o Papciu Chmielu

Papcio chmiel – ojciec Tytusa, Romka i A’Tomka

Pierwszy komiks, opowiadający o przygodach dwóch harcerzy oraz uczłowieczonej, rezolutnej małpy, wydano w 1957 roku. Popularna seria była publikowana na łamach młodzieżowego czasopisma „Świat Młodych”. Potem powstawały już samodzielne tomy przygód słynnej trójki.

Tytus, Romek i A’Tomek we własnych osobach

Bohaterami serii komiksowej są:

  • Tytus de Zoo – szympans, którego pochodzenie jest niejasne: w wersji komiksu publikowanej w „Świecie Młodych” został znaleziony w rakiecie, ponieważ był oblatywaczem pojazdów. W Księdze I przygód Tytusa, Romka i A’Tomka, zatytułowanej „Tytus harcerzem”, Tytus został przypadkowo stworzony przez Papcia Chmiela – powstał z plamy rozlanego tuszu.
  • Romek – niezbyt odważny, długowłosy przystojniak, który cały czas wątpi w to, czy Tytus da się uczłowieczyć.
  • A’Tomek – mający ciągoty przywódcze, przekonany o swojej inteligencji samozwańczy lider całej trójki, mający talent do układania krótkich wierszy.
  • Papcio Chmiel – rysunkowe alter ego Henryka Chmielewskiego, artysta malarz, który przez przypadek narysował Tytusa i tym samym powołał go do życia. Jest opiekunem całej trójki, często ratując ich z tarapatów, pomagając im, jeśli przygody bohaterów zmierzają w złym kierunku.
  • Prof. T.Alent – szalony profesor i ekscentryczny naukowiec-wynalazca, założyciel Instytutu Wszechzbytków, w którym powstają niezwykłe pojazdy, którymi często podróżują Tytus, Romek i A’Tomek.

Pierwszy osobny tom przygód Tytusa, Romka i A’Tomka wydano w 1966 roku (Księga I – „Tytus harcerzem”). Wydrukowało go Wydawnictwo Harcerskie, które mogło publikować książki o tematyce harcerskiej, więc fabuła komiksu musiała zawierać elementy „harcersko-wychowawcze”. Stąd Romek i A’Tomek są harcerzami, mają na sobie harcerskie mundury, a fabuła komiksu zawiera opis życia obozowego i elementy propagujące działanie w drużynie i różnego rodzaju sprawności.

Czytelnicy w całej Polsce od razu pokochali komiksy opowiadające o przygodach rezolutnej trójki. Seria sprzedała się w nakładzie ponad 11 milionów egzemplarzy i powstawała do 2010 roku – ukazało się XXXI części przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Oprócz tego ukazały się też księgi okolicznościowe, takie jak między innymi:

  • „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani” (2009);
  • „Tytus, Romek i A’Tomek w bitwie warszawskiej 1920 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani” (2010);
  • „Tytus, Romek i A’Tomek w bitwie grunwaldzkiej z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani” (2011);
  • „Tytus, Romek i A’Tomek jako rycerze Bolesława Krzywoustego z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani” (2014);
  • „Tytus, Romek i A’Tomek obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani” (2018);
  • „Tytus, Romek i A’Tomek na jedwabnym szlaku z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani” (2019).
Papcio Chmiel, czyli Henryk Chmielewski
Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski Fot. Wikimedia Commons

Zobacz więcej >