Osoby chorujące na koronawirusa często są pod opieką przyjaciół, którzy dostarczają im m.in. posiłki. Kiedy już pokonają chorobę i zostają ozdrowieńcami, chcieliby zwrócić rzeczy należące do przyjaciół, ale obawiają się, że wraz z nimi przekażą im wirusa. Czy słusznie?
Dziś Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek zajął się problemami nurtującymi ozdrowieńców. Słuchaczka w czasie choroby korzystała z pomocy przyjaciół, którzy dostarczali jej niezbędne rzeczy, w tym jedzenie. Teraz chciałaby zwrócić należące do nich przedmioty, w tym porcelanowe i szklane naczynia. Obawia się jednak, czy razem z nimi nie przekaże ofiarodawcom wirusa. Nie wie, jak może je wydezynfekować, żeby bezpiecznie oddać przyjaciołom. Drugie pytanie, jakie zadała, to jak ozdrowieńcy powinni zachowywać się w stosunku do otoczenia i jak otoczenie powinno zachowywać się w stosunku do ozdrowieńców, żeby nie byli traktowani jak trędowaci. Żeby rozwiać wątpliwości słuchaczki, Michał Pustuła o pomoc poprosił epidemiologa.
Jak bezpiecznie wydezynfekować naczynia używane podczas choroby
Doktor Jerzy Staszczyk, epidemiolog, wyjaśnia, że naczynia nawet bez żadnej dezynfekcji po 2-3 dniach są już wolne od wirusa. Naczynia jednorazowe oczywiście trzeba wyrzucić. Teoretycznie przez naczynia można przenieść wirusa, ale bezpośrednio. Na przykład gdyby ktoś, kto jest chory, nakichał na nie, to na tych naczyniach wirus oczywiście zostanie. Jednak poza organizmem człowieka ginie, więc dłużej niż 2-3 dni nie przetrwa. Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że wirusa nie będzie na naczyniach, to jeśli są one szklane czy porcelanowe, najlepiej umyć je w zmywarce. W temperaturze 60-70 stopni z pewnością wszystko się wydezynfekuje.
Jak powinni zachowywać się ozdrowieńcy
Doktor Jerzy Staszczyk przypomina, że zasady dystans, dezynfekcja, maseczka obowiązują wszystkich, także ozdrowieńców i osoby zaszczepione. Ozdrowieniec może mniej bać się o to, że się zarazi. Osoba, która przechorowała COVID-19, przez kilka miesięcy powinna być odporna na wirusa. Nawet jeżeli wirus ją dopadnie, to nie rozwinie się u niej choroba, chociaż odporność ozdrowieńca jest dużo niższa niż po szczepieniu. Warto po przechorowaniu COVID-19 zbadać sobie poziom przeciwciał.
Czy otoczenie powinno obawiać się ozdrowieńców
Ozdrowieniec, jak mówi epidemiolog dr Staszczyk, nie będzie raczej zarażał drogą kropelkową. Wirus wchłonięty do dróg oddechowych ozdrowieńca, tak jak osoby zaszczepionej, nie będzie się namnażał, lecz zostanie przez organizm zabity. Wirusa można jednak przenosić na przedmiotach, na dłoniach, trzeba zatem zachowywać ustalone reżimy sanitarne.
Przeczytaj też:
- Testy na koronawirusa – który zrobić, jak się przygotować?
- Jak poprawnie dezynfekować ręce?
- Jestem zaszczepiony – czy mam nosić maseczkę?
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00