Jesień i spacer z psem – jak zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia? [PORADY] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jesień i spacer z psem – jak zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia? [PORADY]

Jesień i spacer z psem – jak zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia? [PORADY]

Jesień to czas, kiedy musimy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa podczas spaceru z naszym psem. Sprawdź, jak dopilnować, żeby o tej porze roku nie spotkała go żadna nieprzyjemna przygoda.

Jesienne spacery z psem są czystą przyjemnością, zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia. Jednak wraz z końcem lata pojawiają się różne zagrożenia, na które lepiej być zawczasu uczulonym i zadbać o bezpieczeństwo najlepszego przyjaciela człowieka.

Uwaga na pchły

Kiedy już w mieszkaniach kaloryfery znowu są ciepłe, tworzy to doskonałe warunki do życia dla pcheł. Gdy na dworze jest chłodno, te pasożyty chętniej starają się dostać do ciepłego schronienia. Dlatego też warto dopilnować jesienią, żeby chronić psa przed pchłami tak, by nie przyniósł ich do domu. Warto więc założyć mu na przykład obrożę przeciwpchelną (o ile nie sprawia mu ona dyskomfortu) lub chronić przed nimi innymi środkami.

Zabójczy płyn przeciw zamrażaniu

Im zimniej robi się na dworze, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zwierzę może mieć kontakt z płynem zapobiegającym zamrażaniu (np. rozlanym podczas uzupełniania w samochodzie). To bardzo niebezpieczna substancja: zarówno psy, jak i koty mogą być zwabione tym, że może mieć dla nich słodki posmak. Jednak to dla nich bardzo niebezpieczne: zwierzętom może grozić zatrzymanie akcji nerek, a nawet śmierć. Jeśli twoje zwierzę ma nudności, drgawki, problemy z oddychaniem lub poruszaniem się – od razu poproś o pomoc weterynarza.

Czytaj też:

Zadbaj, by psu było ciepło

Dotyczy to zwłaszcza starszych i chudszych zwierząt – one są bardziej wrażliwe na chłód. Można więc pomyśleć o okrywaniu ich na czas spaceru kubrakiem i dopilnowaniu, żeby psy nie zamokły. W domu dopilnuj, żeby posłanie psa było w ciepłym i suchym miejscu, wolnym od przeciągów. To szczególnie ważne w przypadku czworonogów cierpiących na artretyzm.

Uważaj na to, co pies może zjeść

Podczas spaceru trzeba pilnować zwierzę i dbać, żeby nie zjadło niczego, co mogłoby mu zaszkodzić. Jesienią uważać trzeba na żołędzie, kasztany i szyszki. Jeśli pies je rozgryzie lub połknie, to może się dla niego źle skończyć: małe szyszki mogą zablokować mu przewód pokarmowy a kasztany i żołędzie są dla niego trujące. Dlatego zawsze podczas spaceru pilnujmy, by nie jadł podobnych rzeczy.

Pamiętajmy, by przy psie były nasze aktualne dane

Akurat ta porada obowiązuje przez cały rok: zadbajmy o to, by nasz pies był oznaczony. Może to być obroża z naszym aktualnym numerem telefonu lub jeszcze lepiej: czip wszczepiony zwierzęciu. Grunt, żeby w razie zaginięcia znalazca naszego psa miał dostęp do naszych aktualnych danych kontaktowych, dzięki którym odzyskamy swojego pupila.

Bezpieczeństwo psa podczas jesiennego spaceru – o czym pamiętać?

Czego nie wolno dawać psu do picia?

Płyn zapobiegający zamrażaniu to dla psa i kota zabójcza substancja. Zwierzętom może grozić zatrzymanie akcji nerek, a nawet śmierć.

Czego pies nie może jeść podczas spaceru?

Jesienią uważać trzeba na żołędzie, kasztany i szyszki. Jeśli pies je rozgryzie lub połknie, to może się dla niego źle skończyć: małe szyszki mogą zablokować mu przewód pokarmowy a kasztany i żołędzie są dla niego trujące.

Jak pomóc naszemu psu wrócić do domu?

Zadbajmy o to, by nasz pies był oznaczony. Może to być obroża z naszym aktualnym numerem telefonu lub jeszcze lepiej: czip wszczepiony zwierzęciu.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >