Jakie sankcje dostała Rosja - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jakie sankcje dostała Rosja

Jakie sankcje dostała Rosja

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował o nałożeniu szeregu sankcji na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę. W jego ślady poszedł prezydent USA Joe Biden oraz Unia Europejska.

W Londynie rosyjscy oligarchowie nie będą mieli się gdzie ukryć

W Wielkiej Brytanii zamrożone zostaną m.in. aktywa wszystkich głównych rosyjskich banków, zawieszone zostają licencje eksportowe do Rosji, będzie zakaz eksportu zaawansowanych technologii do Rosji, a także zakaz lądowania niektórych samolotów na Wyspach.
Boris Johnson powiedział, że oligarchowie w Londynie nie będą mieli się gdzie ukryć. Dodał, że podobne sankcje finansowe zostaną nałożone na Białoruś za jej rolę w ataku na Ukrainę.
Wcześniej już Wielka Brytania zapowiedziała anulowanie tzw. programu złotych wiz, który 20 lat temu pozwolił oligarchom rosyjskim inwestować brudne pieniądze na Wyspach. Program ten pozwalał dostać tzw. złotą wizę pobytową po zainwestowaniu co najmniej 2 mln funtów w brytyjską gospodarkę.

Jakie sankcje Wielka Brytania nakłada na Rosję

  • Wszystkie główne rosyjskie banki będą miały zamrożone aktywa i zostaną wyłączone z brytyjskiego systemu finansowego. Natychmiast zamrożone zostaną wszystkie aktywa banku VTB, które wynoszą 154 mld funtów.
  • Wszystkie rosyjskie firmy będą miały zakaz pozyskiwania finansowania lub pożyczania pieniędzy na rynkach brytyjskich.
  • Sankcje indywidualne dla 100 podmiotów – osób, firm i spółek. Wśród nich jest Rostec, największa spółka sektora obronnego w Rosji, a wśród objętych sankcjami osób są były zięć Putina, a także prezesi i członkowie rad nadzorczych banków oraz spółek objętych sankcjami.
  • Rosyjskie linie lotnicze Aeroflot dostaną zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii.
  • Zakaz eksportu i licencjonowania wszystkich produktów i technologii, które mogą być wykorzystywane w celach cywilnych lub militarnych.
  • Zakazanie eksportu zaawansowanych technologicznie produktów i sprzętu dla przemysłu wydobycia i przetwarzania surowców, w tym do rafinerii ropy naftowej
  • Wprowadzenie limitu depozytów, które Rosjanie mogą mieć na brytyjskich kontach bankowych

Sankcje Bidena i USA

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Rosja wybrała tę wojnę i poniesie tego konsekwencje. Zapowiedział, że:

  • Aktywa czterech głównych rosyjskich banków zostaną zamrożone i odcięte od transakcji w dolarach amerykańskich
  • Sankcje nakładane są także na rosyjskie elity powiązane z Kremlem
  • Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odetną ponad połowę importu zaawansowanych technologii do Rosji. Ma to uniemożliwić Rosji modernizację wojska, budowę statków i samolotów oraz postęp w lotnictwie.

Reakcja Unii Europejskiej

Przywódcy państw Unii Europejskiej uzgodnili, że sankcje obejmą 70 proc. rosyjskiego sektora bankowego i strategiczne dla Rosji państwowe przedsiębiorstwa, w tym z sektora bezpieczeństwa. Sankcje unijne obejmują sektor finansowy, sektor energetyczny i transportowy, towary podwójnego zastosowania, a także kontrolę eksportu i finansowanie eksportu, politykę wizową.
Zawieszono ruch bezwizowy dla osób posiadających rosyjskie paszporty dyplomatyczne oraz ułatwienia wizowe dla posiadaczy paszportów służbowych. W najbliższych dniach Komisja Europejska a zaproponować nowelizację unijnych przepisów o czarnych listach, które ułatwią umieszczenie na nich jak najwięcej rosyjskich oligarchów. Osoby umieszczone na czarnej liście będą miały zakaz wjazdu do Unii Europejskiej, a ich majątek na terenie Unii zostanie zamrożony.

Jednak jak dotąd Unia Europejska nie zdecydowała się, pomimo nacisków ze strony USA oraz Wielkiej Brytanii, na decyzję o odcięciu Rosji od SWIFT, czyli od międzynarodowego systemu komunikacji międzybankowej. O takie sankcje zabiegała m.in. Polska i kraje bałtyckie.

Przeczytaj też:

Komentarze

4 odpowiedzi na „Jakie sankcje dostała Rosja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >