Jak zrobić wydmuszkę? [PORADNIK]
Strona główna » Jak zrobić wydmuszkę? [PORADNIK]

Jak zrobić wydmuszkę? [PORADNIK]

Wydmuszki to podstawowy materiał do zrobienia pisanek wielkanocnych. Sprawdź w jaki sposób ją zrobić metodą tradycyjną, a jak bez dmuchania.

Wydmuszka – co to jest?

Wydmuszka to sama skorupka jajka, której nazwa pochodzi od tradycyjnego sposobu, w jaki się ją uzyskuje. Robi się z niej pisanki. I choć można je robić również na ugotowanym jajku, to wydmuszka pozwala jeszcze wykorzystać wnętrze jajka do na przykład domowych wypieków. Ale trzeba pamiętać, że w ten sposób uzyskamy wymieszane białko z żółtkiem, których raczej nie rozdzielimy, więc nada się to tylko do przepisów wykorzystujących całe jajka

Co jest potrzebne do zrobienia wydmuszki?

Na pewno jajko – im starsze tym lepiej nadaje się na zrobienie wydmuszki, bo jego wnętrze mniej przylega do skorupki. Poza tym potrzebne będzie ostre narzędzie typu igła, nożyk czy śrubokręt oraz miska i patyk lub szpikulec do pieczenia. Opcjonalnie przyda się też słomka lub strzykawka.

Jak zrobić wydmuszkę z jajka?

Jajko sparzamy i robimy na jego końcach igłą lub nożykiem dwie dziurki. Jedną malutką, o średnicy około milimetra, a drugą nieco większą, o średnicy trzech milimetrów. Dziurki wykonujemy ostrożnie, najpierw skrobiąc skorupkę tak, aby nie pękła. Następnie wsadzamy w większą dziurkę patyk lub szpikulec i delikatnie bełtamy jajko wewnątrz tak, aby przebić żółtko. Potem dmuchając w mniejszą dziurkę wydmuchujemy zawartość skorupki przez większą dziurkę do miski. Na koniec otrzymaną w ten sposób wydmuszkę należy umyć i wysuszyć, aby pozostałości po jajku nie powodowały nieprzyjemnego zapachu. Ponieważ wydmuchiwanie dla niektórych jest męczące, można do tego użyć słomki, irygatora lub strzykawki.

Jak zrobić wydmuszkę bez dmuchania?

Tu w jajku robimy tylko jedną, większą dziurkę a następnie bełtamy patykiem lub szpikulcem wnętrze jaja. Do dziurki przystawiamy strzykawkę i zasysamy do niej wybełtane białko i żółtko. Na koniec wlewamy strzykawką do wydmuszki wodę i wylewamy tak, by opłukać skorupkę od wewnątrz.

Jak malować wydmuszkę?

Dziurki w wydmuszce możemy wykorzystać, żeby ułatwić sobie malowanie. Jedną z nich zaklejamy plasteliną, w drugą wsadzamy patyk i też zabezpieczamy plasteliną, żeby skorupka się nie obracała. Takie „jajko na kiju” możemy dowolnie malować , woskować czy obklejać – o tym jak zrobić pisankę piszemy tutaj. Po ozdobieniu pisankę możemy ściągnąć z patyka, ale możemy razem z patykiem wsadzić ją do wazonu, będzie ozdobą wielkanocnego bukietu. Jeśli ktoś potrzebuje obu rąk do malowania – nadziewamy wydmuszkę na długi patyk i zawieszamy nasze jajko między dwoma na przykład pudełkami. Wydmuszki są też idealnym materiałem do zrobienia misternych pisanek ażurowych

Zobacz też:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Jak zrobić wydmuszkę? [PORADNIK]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >