Na szczepienia przeciw COVID-19 mogą zapisywać się już osób urodzone w 1961 roku i wcześniej. Wznowiono też zapisy dla osób powyżej 70 lat.
Najprostszą metodą zapisana się na konkretny termin szczepienia przeciw COVID-19 jest zarejestrowanie się przez internet. Internetowe Konto Pacjenta dostępne jest na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania na konto potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). DO IKP można się też zalogować, wykorzystując konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.
Jak zapisać się na szczepienie krok po kroku
1. Wejdź na stronę pacjent.gov.pl

Na stronie jest kilka możliwości wyboru. Jeśli masz 60 lat lub więcej, nie klikaj w „Zgłoś chęć szczepienia” Ten link jest przeznaczony dla młodszych osób, które nie mają jeszcze aktywnych skierowań na szczepienie przeciw COVID-19. Wypełniając ankietę na tej stronie, mogą one zgłosić jedynie, że chcą się zaszczepić w przyszłości, wtedy kiedy nadejdzie kolej dla ich roczników.
2. Kliknij w napis e-rejestracja
Teraz wybierz sposób logowania, wykorzystując profil zaufany lub e-dowód albo kliknij w logo swojego banku i zaloguj się przez bank.

3. Wybierz termin i miejsce szczepienia przeciw COVID-19

Na tym etapie powinieneś zobaczyć swoje e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19, a także listę dostępnych terminów i miejsc, w których możesz zostać zaszczepiony. Wybierz ten, który Ci odpowiada.
Po wybraniu terminu powinieneś dostać SMS potwierdzający wybrany termin i miejsce.
W jaki jeszcze sposób można się umawiać na szczepienia?
Całodobowa infolinia NFZ – numer 989
Pacjent, żeby zarezerwować termin szczepienia, może zadzwonić na całodobową infolinię NFZ pod numer 989.
Umówienie w punkcie szczepień
Trzecim sposobem zarezerwowania terminu szczepienia jest umówienie bezpośrednio w punkcie szczepień.
Dlaczego warto mieć dostęp do Internetowego Konta Pacjenta
Warto mieć dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) nie tylko ze względu na możliwość zapisania na szczepienie przeciw COVID-19. Na swoim IKP masz dostęp do wszystkich swoich e-recept, skierowań na usługi medyczne wystawione w NFZ. Jest tam też cała historia twoich wizyt u lekarza, zwolnień L4, pobytów w szpitalu, wszelkich świadczeń medycznych udzielonych ci w ostatnich latach. Jeśli masz dostęp do IKP, nie musisz się martwić, że zgubisz skierowanie lub receptę albo zapomnisz o umówionej wizycie.
Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego ani e-dowodu, ani nie korzystasz z żadnego z powyższych bankowych kont internetowych, sprawdź, jak krok po kroku założyć profil zaufany w naszym poradniku.
Przeczytaj też:
- Szczepienia: Jak się przygotować? Polscy lekarze radzą
- Szczepienia przeciw COVID-19: Co zrobić, żeby zmniejszyć NOP i wzmocnić działanie szczepionki
- Szczepionki na koronawirusa – po ilu dniach działają?
- COVID-19. Odporność stadna mało prawdopodobna
- Szczepienia: Nie mogę wyjść z domu – jak mogę się zaszczepić?
- Szczepienia przeciw COVID-19: Kwestionariusz przed wizytą
- Profil zaufany: jak wyrobić? [PORADNIK].