Zdarza się, że dziedziczymy po kimś spadek, ale nie mamy pewności, czy nie jest obarczony długami. Czy zanim zdecydujemy się na przyjęcie spadku, możemy sprawdzić wysokość ewentualnego zadłużenia – wyjaśnia Dominika Barańska wiceprzewodnicząca Rady Izby Komorniczej w Krakowie.
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek po raz kolejny zajął się problemem przejmowania spadku i długów spadkowych. Jakiś czas temu Michał prosił radcę prawnego Przemysława Witkowskiego i notariusza o radę, jak zrzec się spadku, a potem Przemysław Witkowski podpowiadał, co zrobić, jeśli chcemy go przyjąć. Tym razem pani Maria zapytała, w jaki sposób znaleźć komornika, który podałby wysokość zadłużenia i jakie są koszty z tego tytułu. Wątpliwości słuchaczki wyjaśnia Dominika Barańska wiceprzewodnicząca Rady Izby Komorniczej w Krakowie.
Jaka jest droga postępowania w przypadku, kiedy dziedziczymy spadek, chcemy go przyjąć, ale nie wiemy, czy nie jest obarczony długami?
Jak sprawdzić, czy spadek jest obciążony długami?
– Jeżeli dziedziczymy przedmioty wartościowe bądź mają dla nas wartość sentymentalną i chcemy spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, występujemy do komornika z wnioskiem o sporządzenie spisu inwentarza. Komornik ustali, jakie długi będziemy musieli przejąć wraz ze spadkiem, i co istotne, wszystko to będziemy mieli na papierze jako dokument. Wszystko, co jest w tym dokumencie, jest bardzo ważne. Żaden wierzyciel spoza tego protokołu nie będzie mógł żądać od nas spłaty długów spadkowych – wyjaśnia Dominika Barańska.
I tym wszystkim zajmuje się komornik? My oprócz zwrócenia się do komornika nie musimy już nic więcej robić?
– Komornik to wszystko wytłumaczy, on to wszystko ustala z urzędu. My nie musimy nic wiedzieć. Najważniejsze jest imię, nazwisko, PESEL i ostatnie miejsce zamieszkania osoby, która zmarła. To jest niezbędna wiedza. Spadkobierca otrzymuje protokół, w którym ma bardzo dokładnie opisaną wartość majątku, który dziedziczy, i wysokość długów, które wchodzą do tego majątku.
Jak znaleźć komornika, który sporządzi spis inwentarza i sprawdzi, czy spadek jest obarczony długiem?
Czy to może być każdy komornik, do którego się zwrócimy? Pani Maria jest z Krakowa. Czy komornik ma być z Krakowa, czy powiedzmy z Gdańska?
– Jeżeli sąd spadku jest z Gdańska, to tam mamy wystąpić do komornika o sporządzenie spisu inwentarza. To nie jest problematyczne, ponieważ my nie musimy nigdzie jeździć, wystarczy wszystko wysłać pocztą.
Koszt spisu inwentarza
Pani Maria pytała również o koszty sporządzenia spisu inwentarza. Pani Dominiko, jak to wygląda? Czy jako zlecający musimy ponosić koszty spisu inwentarza wchodzącego w spadek?
– Tak, to jest opłata stała bez względu na ilość majątku czy ilość długów wynosi 400 złotych – mówi Dominika Barańska.
Czy w uzasadnionych przypadkach wnioskodawca może być zwolniony z tej opłaty?
– Tutaj mamy takie same zasady jak w procesie cywilnym. Jeżeli dana osoba nie jest w stanie pokryć kosztów, może wystąpić do sądu o zwolnienie z kosztów sądowych, ponieważ nie jest w stanie bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny pokryć tej opłaty.
Przeczytaj też:
- W jaki sposób zrzec się spadku? Jak go odrzucić?
- Jak nie stracić spadku?
- Podatek od spadków i darowizn: limity, zwolnienia, terminy
- Jak napisać testament
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00