Dowiedz się, na co uważać podczas gorących dni i co robić by uchronić się przed ekstremalnymi temperaturami. Porady przygotowała CDC.
Spis treści:
Co robić w upał
Co roku wysokie temperatury powodują śmierć tysięcy ludzi na całym świecie. Fale upałów są coraz bardziej niebezpieczne i warto się dowiedzieć, w jaki sposób bronić się przed gorącem. Odpowiednie wytyczne przygotowała amerykańska agencja Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Jak wyjaśnia CDC, głównymi czynnikami, które zaburzają zdolność ludzkiego ciała do chłodzenia się podczas upału są:
- wysoka wilgotność. Kiedy wilgotność jest podwyższona, pot nie jest w stanie odpowiednio szybko odparować, przez co ludzkie ciało nie jest w stanie uwalniać ciepła tak szybko, jak jest to potrzebne;
- osobiste uwarunkowania, takie jak wiek, otyłość, gorączka, odwodnienie, choroby serca, choroby psychiczne i zaburzenia układu krwionośnego lub przyjmowanie leków i spożywanie alkoholu – wszystko to może mieć negatywny wpływ na chłodzenie się. W grupie ryzyka znajdują się też między innymi seniorzy w wieku powyżej 65. roku życia oraz dzieci poniżej 2. roku życia.
O czym pamiętać w upały?
Jeśli opiekujesz się innymi albo sam chcesz mieć pewność, że upał nie da ci się we znaki, kontroluj czy:
- każdy przyjmuje odpowiednio dużo wody;
- dostęp do klimatyzowanych pomieszczeń jest nieograniczony;
- ktoś nie potrzebuje szybkiego ochłodzenia.
Czy otwierać okna podczas upału?
Kiedy w ciągu dnia jest gorąco i temperatura jest wyższa na zewnątrz niż w środku domu, zamykaj okna, ale gdy w środku zrobi się gorąco, to je otwórz. Możesz zostawić okna otwarte nocą, kiedy jest chłodniej.
Co robić a czego unikać podczas upałów
W przypadku osób z grupy ryzyka można podjąć odpowiednie kroki by zapobiec przegrzaniu i związanym z tym zagrożeniem chorobą lub nawet śmiercią. Postaraj się więc:
- Pozostać w klimatyzowanym pomieszczeniu tak długo, jak to możliwe. Jeśli w pomieszczeniu nie ma klimatyzacji, przegrzaniu można zapobiec przebywając w publicznie dostępnych, klimatyzowanych miejscach jak na przykład bibliotekach, muzeach czy innych miejscach tego typu albo pojazdach komunikacji publicznej. Często można w internecie sprawdzić, czy dana instytucja ma klimatyzowaną siedzibę.
- Pamiętaj, że różnego rodzaju wiatraki i wentylatory podczas dużych upałów się nie sprawdzają, a mogą nawet zaszkodzić. W rzeczywistości jeśli temperatura wynosi 35°C i więcej takie urządzenie może szybciej wysuszyć skórę i przez to doprowadzić nawet do wzrostu temperatury ciała.
- Pij więcej wody niż zazwyczaj.
- Staraj się nie gotować na kuchence i nie piec obiadu w piecyku, żeby nie podnosić jeszcze bardziej temperatury w domu.
- Sprawdzaj, czy twoi znajomi lub sąsiedzi nie cierpią z powodu upału i nie potrzebują pomocy.
- Ogranicz aktywności na dworze, zwłaszcza staraj się unikać wychodzenia w najgorętszych porach dnia jak południe.
- Stale stosuj kremy z ochroną przeciwsłoneczną.
- Jeśli już trenujesz na dworze, to staraj się zwiększać obciążenie wysiłkiem stopniowo.
- Nie czekaj aż poczujesz pragnienie – pij dużo wody odpowiednio wcześnie. Jeśli wystąpią skurcze mięśni, to może to być wczesną oznaką problemów zdrowotnych powodowanych gorącem. Jeśli wystąpią – natychmiast przerwij wysiłek fizyczny i schłodź się tak mocno, jak to tylko możliwe.
- Ubieraj się w przewiewne, lekkie ubrania w jasnych barwach.
- W ciągu dnia bierz chłodne prysznice lub kąpiele.
- Stosuj się do komunikatów pogodowych lub alertów pogodowych.
- NIGDY nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!
Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!
Zobacz też:
1 Komentarz
[…] Zdrowie i uroda […]