Dowiedz się, w jaki sposób pomóc Ukraińcom w Krakowie oraz o jakich formach wsparcia możesz ich poinformować. Sprawdź, jak zgłosić chęć udostępnienia lokalu, a także znaleźć zakwaterowanie, pomoc medyczną, gorące posiłki i poradnie psychologiczne dla uchodźców.
Przedstawiamy oficjalne informacje władz miasta na temat tego, jak można pomóc Ukrainie w Krakowie.
Posłuchaj wiadomości lokalnych z regionu z 15.03:
Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Krakowie
Na dworcu PKP w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki Wydział ds. Cudzoziemców, otworzył specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma pomoc: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim. Punkt uruchomiono we współpracy z PKP – tuż przy peronie nr 4. Na razie ma być on czynny od godz. 6.00 do godz. 22.00.
Osoby, które chcą udostępnić mieszkanie uchodźcom
Oferty od mieszkańców Krakowa gotowych udostępnić lokale dla uchodźców z Ukrainy mogą być przekazywane do Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa na adres e-mail: czk@um.krakow.pl lub telefonicznie: 12 616 59 99, 12 616 99 91. Krakowianie zgłosili już ok. 270 lokali, które mogą udostępnić. Liczba mieszkań cały czas wzrasta.
Wolontariat: tłumaczenie, bieżąca pomoc
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie przy ul. Daszyńskiego 22 poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, chętnych zaangażować się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie.
Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu tłumaczeniem czy asystenturą w czynnościach dnia codziennego lub jesteś lekarzem, nauczycielem, prawnikiem, koniecznie do nas zgłoś się poprzez formularz.
Całodobowy punkt pomocy dla uchodźców – ul. Radziwiłłowska 3
Punkt zapewnia potrzebującym pożywienie, możliwość odpoczynku, a także kontaktuje z osobami udostępniającymi pokoje i mieszkania do tymczasowego zakwaterowania.
Pomoc w transporcie darów na terenie Polski
Osoby, które mają busy, autobusy, samochody ciężarowe – potrzebne do transportu darów na terenie Polski – mogą wysłać zgłoszenie na adres: transport.ukraina@muw.pl.
Potrzebna hala magazynowa na zbiórkę darów
Ponieważ już pierwszego dnia zbiórki w Krakowie zebrano ponad 60 ton darów, pilnie potrzebna jest duża hala na dary z pomocą dla Ukrainy. Kontakt: 12 616 18 79 w godz. 12.00–20.00 lub pod adresem e-mail: pomocdlalwowa@um.krakow.pl.
Zbiórka darów dla Lwowa
Zbiórka była prowadzona do godz. 20.00 w niedzielę 27 lutego. Czy już została wznowiona, można sprawdzić na stronach Krakow.pl.
W tej chwili najpotrzebniejsze rzeczy, jak podano na stronach miasta Krakowa, to: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie, bandaże, generatory prądu, śpiwory, karimaty, łóżka polowe, latarki, baterie, środki do odkażania wody i apteczki.
Sprawdź też:
- Pomoc dla Ukrainy: sms do Caritas
- Pomoc Ukrainie: ruszyła oficjalna strona rządowa
- Rosyjskie produkty w Polsce – sprawdź, czego nie kupować, by nie wspierać Rosji
- Atak na Ukrainę 2022 – sprawdź jak możesz pomóc [LISTA ZBIÓREK]
- Siepomaga Ukraina – zbiórka na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji
2 komentarze
[…] Wiadomości […]
[…] Wiadomości […]