Dowiedz się, w jaki sposób pomóc Ukraińcom w twoim mieście oraz co wysyłać na Ukrainę i z jakich punktów zbiórek. Przedstawiamy oficjalne informacje na temat pomagania Ukrainie w Gdańsku.
Szukasz informacji na temat tego, jak pomóc Ukraińcom walczącym z Rosją? Nie wiesz, co i gdzie dostarczyć? U nas możesz sprawdzić, jaka aktualnie pomoc jest potrzebna i gdzie ją dostarczać w twoim mieście.
Posłuchaj wiadomości lokalnych z regionu z 15.03:
Pomoc dla Ukraińców w Gdańsku
Przebywający już w Gdańsku obywatele Ukrainy mogą zwracać się o pomoc przez formularz udostępniony na stronie Gdańsk Pomaga. Tam mogą wpisać swoje dane, miejsce pobytu oraz rodzaj pomocy, jakiej potrzebują.
Na dworcu PKP Gdańsk Wojewoda Pomorski uruchomił punkt informacyjny, w ramach którego działa infolinia dla uchodźców pod numerem telefonu: 058 734 117 307. Uchodźcy mogą tu zdobyć informacje na temat kwaterunku, spraw urzędowych, pomocy medycznej, żywnościowej itd.
Na ul. Traugutta 29 (hala sportowa Gdańskiego Ośrodka Sportu, obok stadionu) znajduje się punkt pomocy tymczasowej dla większych grup osób. W ośrodku jest możliwość tymczasowego schronienia, do czasu skierowania do docelowego mieszkania lub hotelu.
Chcę pomóc Ukraińcom w Gdańsku – co i jak robić?
Jeśli chcesz dołączyć do grona wolontariuszy w Gdańsku, to możesz się zgłosić na stronie: ukraina.gdanskpomaga.pl. Potrzebna jest pomoc w kwestii zakwaterowania, tłumaczenia, opieki nad dziećmi; bardzo potrzebni są też psycholodzy znający język ukraiński.
Co przekazywać i gdzie zostawiać paczki dla Ukraińców?
Miasto Gdańsk uruchomiło oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe. Mieści się on na Polsat Plus Arenie Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1. Zgłoszenia oraz rzeczy przyjmowane są w godzinach 8:00-20:00 przez 7 dni w tygodniu, z wyjątkiem dni meczowych (5 i 19 marca).
Do magazynu przyjmowane są tylko rzeczy nowe. Aktualnie potrzebne są:
- koce zwykłe i termiczne;
- środki higieniczne dla dzieci i dorosłych;
- apteczki;
- środki czystości;
- śpiwory;
- latarki;
- baterie/powerbanki.
Aktualna lista mapa punktów, w których prowadzona jest zbiórka darów, jest publikowana na tej stronie.
O czym pamiętać, kompletując paczki?
Trzeba pamiętać, że potrzeby mogą się szybko zmieniać. Obecnie nie potrzeba ubrań, za to dalej potrzebne są koce, leki i środki higieniczne. Kompletując paczkę staraj się dary posortować i nie wrzucać do jednego worka – lepiej użyć kilku mniejszych toreb lub siatek. Warto też każdą siatkę odpowiednio opisać, oznaczając np. podstawowe kategorie: rzeczy do spania, artykuły higieniczne, leki, żywność. Najlepiej jednak opisać rzeczy bardziej szczegółowo, także według rozmiarów. Chodzi o to, żeby przynoszone rzeczy łatwo było podzielić. W razie wątpliwości warto skontaktować się z organizatorami, żeby zapytać o ich propozycje w tym zakresie. Lista kontaktów znajduje się tutaj.
Czytaj też: