Jak nie dać się oszukać podczas pokazu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak nie dać się oszukać podczas pokazu

Jak nie dać się oszukać podczas pokazu

Co zrobić, jeśli wciśnięto ci produkt na pokazie? Jak odzyskać pieniądze? Do czego masz prawo? Czego unikać? Zobacz porady przygotowane przez UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 3,5 mln zł kary na 6 firm, które organizowały pokazy połączone ze sprzedażą produktów starszym osobom. Ukarany został też prezes zarządu jednej z firm, który utrudniał przeprowadzenie kontroli przez UOKiK.

Warto więc uświadomić sobie, jak groźne mogą być różnego rodzaju pokazy, na które nieopatrznie damy się zaprosić. Przede wszystkim należy pamiętać, że nikt nie może nas zmusić do zakupu, a jeśli na jakimkolwiek pokazie niestety wydamy pieniądze na bardzo drogi i całkowicie zbędny gadżet, zawsze mamy prawo do odesłania go i odzyskania pieniędzy.

UOKiK przygotował porady dla osób, które zamierzają wybrać się na pokazy lub już na nich były i dały się namówić do zakupu.

Jak nie pozwolić się oszukać podczas pokazu – UOKiK radzi:

Jeśli otrzymasz zaproszenie na darmowy pokaz, wykład lub badania, to pamiętaj: nie ma nic za darmo! Jeśli dzwoni do ciebie obca osoba i zapewnia, że otrzymasz coś za darmo w zamian za uczestnictwo w jakimś pokazie czy spotkaniu, to na pewno ktoś będzie chciał od ciebie pieniędzy. Nie musisz się w ogóle zgadzać na uczestnictwo w takim spotkaniu.

Nie spiesz się. Jeśli podczas jakiegokolwiek spotkania odczuwasz atmosferę pośpiechu, rozgorączkowania lub ktoś mówi, że musisz podjąć decyzję teraz, zaraz, natychmiast, to właśnie wtedy musisz bardzo uważać. Dopytaj o właściwości sprzedawanego urządzenia, porównuj jego ceny i nie daj sobie wmówić, że musisz się natychmiast zdecydować na zakup, bo stracisz jakąś okazję. Wcale tak nie jest.

Wystrzegaj się płacenia na raty i podpisywania umowy pożyczki. Podczas tych spotkań często starszym osobom proponuje się wzięcie pożyczki, bo sprzedawane produkty są tak drogie, że seniorów często na nie nie stać. Najlepiej oczywiście nic nie kupować i nie dać się na nic namówić. Ale jeśli już zdecydujesz się wziąć pożyczkę, to bardzo uważnie przeczytaj umowę i załączniki do niej – zwłaszcza część napisaną drobnym drukiem. Upewnij się, że nie ma w niej zawartych dodatkowych kosztów. Nie podpisuj weksli in blanco, a jeśli już będziesz chciał lub chciała to zrobić, to upewnij się, że widnieje na nich klauzula „nie na zlecenie” lub inna równoznaczna.

Zawsze domagaj się dokumentów. Sprzedający musi ci zostawić 1 egzemplarz umowy, wraz z załącznikami i regulaminy promocji – zawsze żądaj ich do ręki.

Masz prawo odstąpić od umowy – możesz to zrobić do 14 dni od otrzymania towaru. Pamiętaj o tym, że jeśli sprzedający cię o tym nie poinformował, to czas na odstąpienie od umowy wydłuża się do 12 miesięcy. Pamiętaj, że po wysłaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy w ciągu 14 dni musisz na swój koszt odesłać zakupiony produkt.

Jeśli produkt, który kupiłaś lub kupiłeś na pokazie jest wadliwy, masz prawo go reklamować. Możesz żądać naprawy lub wymiany towaru na pozbawiony wad. W dodatku, jeśli wada produktu jest istotna, masz prawo domagać się zwrotu pieniędzy. Sprzedawca w ramach rękojmi odpowiada za wady, które wystąpiły w ciągu 2 lat od daty wydania towaru.

Jeśli nie wiesz co robić lub masz problemy z odzyskaniem pieniędzy, wymianą wadliwego towaru albo sprzedawca cię zwodzi i unika kontaktu, możesz zwrócić się o pomoc. Możesz dzwonić na infolinię konsumencką:

  • 801 440 220
  • 22 290 89 16

Możesz też zgłosić sprawę przez e-mail, pisząc na adres: porady@dlakonsumentow.pl. Możesz też skontaktować się z Inspekcją Handlową lub rzecznikiem konsumentów.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Na co uważać podczas pokazów

Ile masz czasu na odstąpienie do umowy kupna na pokazie?

Masz prawo odstąpić od umowy – możesz to zrobić do 14 dni od otrzymania towaru. Pamiętaj o tym, że jeśli sprzedający cię o tym nie poinformował, to czas na odstąpienie od umowy wydłuża się do 12 miesięcy.

Czy każdy pokaz, na który zostaniemy zaproszeni, jest bezpłatny?

Jeśli otrzymasz zaproszenie na darmowy pokaz, wykład lub badania, to pamiętaj: nie ma nic za darmo! Jeśli ktoś zapewnia, że otrzymasz coś za darmo w zamian za uczestnictwo w jakimś spotkaniu, to na pewno ktoś będzie chciał od ciebie pieniędzy. Wystrzegaj się tego!

Nie daj się pospieszać do kupna na pokazach

Nie spiesz się. Jeśli podczas jakiegokolwiek spotkania odczuwasz atmosferę pośpiechu, rozgorączkowania lub ktoś mówi, że musisz podjąć decyzję teraz, zaraz, natychmiast, to właśnie wtedy musisz bardzo uważać. Dopytaj o właściwości sprzedawanego urządzenia, porównuj jego ceny i nie daj sobie wmówić, że musisz się natychmiast zdecydować na zakup.

Zobacz więcej >