Jak leczyć drzewa uszkodzone przez śnieg - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak leczyć drzewa uszkodzone przez śnieg

Jak leczyć drzewa uszkodzone przez śnieg

Wyjaśniamy, jak sprawić, żeby drzewa w Twoim ogrodzie nie ucierpiały z powodu masy śniegu i jak chronić je przed tym w przyszłości.

W tym roku doświadczyliśmy czegoś, o czym zdawałoby się już powoli zapominaliśmy – prawdziwej zimy. Teraz jednak zbliża się wiosna, a topniejący śnieg ujawnia szkody, które uczynił. Ciężkie czapy śniegu potrafią też uszkodzić drzewa i krzewy, nie tylko w ogrodach. Połamane gałęzie, zmiażdżone krzewy to dla roślin nic niezwykłego. Większość drzew i krzewów potrafi leczyć takie rany, wypuszczając wiosną nowe pędy, będące zaczątkiem brakujących gałęzi. Ale jest kilka rzeczy, które można zrobić, żeby zmniejszyć uszkodzenia roślin i pomóc im się uzdrowić. Są też sposoby na ochronę drzew przed warunkami pogodowymi.

Pierwsza pomoc dla drzew

Obdarty fragment z ułamanej gałęzi odsłania przestrzeń, która spowalnia gojenie, więc warto odciąć każde odłamanie, tak by powstała czysta powierzchnia, która lepiej się zasklepia. Jednak, zanim weźmiemy się za wycinanie, możemy też spróbować uratować nadłamaną gałąź lub fragment krzewu. Można je podtrzymać i przytwierdzić w podobny sposób, w jaki lekarz nastawia złamaną kość. Umieśćmy więc nadłamany fragment drzewa lub krzewu na miejscu i przytwierdźmy kołkami i szynami. Po ciasnym i sztywnym spasowaniu uszczelnijmy połączenie maścią ogrodniczą zabezpieczającą rany drzew i krzewów. Tak przygotowany zestaw zostawmy do następnego sezonu lub dłużej, jeśli gałąź jest większa, pilnując, żeby nie pojawiały się w tym miejscu nowe uszkodzenia. Nie należy też się załamywać, jeśli naprawa się nie powiedzie – wówczas roślina najpewniej wypuści nowe odrosty poniżej złamania, tak jakby gałąź została odcięta. W takim przypadku lepiej jest odciąć uszkodzoną gałąź. Powyższe postępowanie nie sprawdzi się w przypadku sosen, które są jednymi z kilku drzew, które nie wypuszczą nowych pędów z uszkodzonych części.

Jak zabezpieczyć drzewo

Zgodnie z regułą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, można się postarać o zabezpieczeniu roślin, zanim doznają szkody. Na początek warto się zastanowić, co posadzić. Na przykład szybko rosnące drzewa, takie jak klon srebrny czy wierzba, mają słabsze korzenie, co może mieć wpływ na wytrzymałość ich gałęzi.

Ponadto każde drzewo jest silniejsze, jeśli jego gałęzie wyrastają z pojedynczego, silnego rdzeni. Powodem, dla którego na przykład grusze z odmiany Bradford mają tendencję do rozszczepiania się jest – oprócz wieku i obciążenia śniegiem – ich naturalne dążenie do wytwarzania wielu gęstych, splątanych gałęzi. Ograniczanie tego typu gałęzi na młodych drzewach osłabia ich tendencję do obłamywania się i sprawia, ze rosną węższe, dzięki czemu będą bardziej odporne na ciężki śnieg.

Dla roślin, które grożą załamaniem, dobrym sposobem na ochronę konarów jest strzepywanie z nich gęstego śniegu za pomocą miotły. Gałęzie młodych drzew można też podwiązywać, by nie zarwały się pod naporem śniegu.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Jak zadbać o drzewa w ogrodzie podczas zimy

Czy można "przykleić" z powrotem nadłamaną gałąź drzewa?

Można, choć nie jest to łatwe. Umieśćmy więc nadłamany fragment drzewa lub krzewu na miejscu i przytwierdźmy kołkami i szynami. Po ciasnym i sztywnym spasowaniu uszczelnijmy połączenie maścią ogrodniczą zabezpieczającą rany drzew i krzewów.

Jak sprawić, żeby drzewo się nie rozszczepiło?

Ograniczanie gęstych, splątanych gałęzi na młodych drzewach osłabia ich tendencję do obłamywania się i sprawia, ze rosną węższe, dzięki czemu będą bardziej odporne na ciężki śnieg.

Które drzewa są bardziej narażone na uszkodzenia?

Szybko rosnące drzewa, takie jak klon srebrny czy wierzba, mają słabsze korzenie, co może mieć wpływ na wytrzymałość ich gałęzi.

Zobacz więcej >