Do końca lutego trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polską kandydatką jest lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, która wcześniej wygrała polską edycję konkursu. Jak można zgłaszać kandydatury do tego tytułu?
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek zajął się konkursem na Drzewo Roku. Pani Ela poprosiła o radę, jak zgłosić do tego konkursu wspaniałą 250-letnią lipę szerokolistną, która rośnie na jej posesji.
Drzewo wyrosło z kija pasterskiego jej pradziadków. W czasie II wojny światowej miało zostać ścięte, na szczęście cudem ocalało. Lipa słuchaczki jest nie tylko piękna, wiekowa i ogromna, ale ma też wzruszającą historię. Od czerwca pyłek z jej kwiatów zbierają pszczoły, a przez cały rok jest zamieszkana przez wiewiórki, które mają w niej swoją dziuplę.
Żeby pomóc pani Eli, Michał Pustuła skontaktował się z Jackiem Bożkiem, prezesem stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego Klub Gaja, który od 11 lat organizuje polską edycję konkursu Drzewo Roku.
Konkurs na Drzewo Roku
– Konkursy na Drzewo Roku odbywają się w kilkunastu krajach europejskich, a ich zwycięzcy ubiegają się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku – wyjaśnia Jacek Bożek. Dodaje, że konkurs jest organizowany po to, żeby budować kapitał społeczny wokół drzew. Często słyszymy o wspaniałych, wielkich zabytkach, natomiast bardzo mało mówi się o drzewach. A przecież one także są naszym dziedzictwem narodowym.
Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy edycji krajowych z całej Europy. Polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym corocznym plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą został dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim. W 2013 roku 2. miejsce zdobył platan z Kóz w woj. śląskim, a w 2014 roku 3. miejsce w Europie zdobył dąb Wybickiego z Będomina w woj. pomorskim. W tym roku o tytuł walczy lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim.
Jakie drzewa mogą być zgłaszane do konkursu?
– Tak naprawdę chodzi o drzewa, które kochamy, lubimy, są z nimi związane jakieś historie. To nie musi być najstarszy czy największy okaz, może to być każde drzewo – mówi prezes Klubu Gaja.
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.
Jak i kiedy można zgłaszać kandydatów?
Co roku konkurs jest ogłaszany we wrześniu. Zgłoszenia można przesyłać do Klubu Gaja do końca listopada. Jury wybiera 16 finalistów. Zwykle na początku lipca ogłaszany jest zwycięzca konkursu na Drzewo Roku i dopiero w kolejnym roku laureat krajowej edycji bierze udział w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku.
Czyli tegoroczna edycja dopiero przed nami. Na razie możemy głosować na lipę św. Jana Nepomucena w konkursie europejskim.
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00