Izrael: Szczepionka na koronawirusa działa! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Izrael: Szczepionka na koronawirusa działa!

Izrael: Szczepionka na koronawirusa działa!

Wśród 523 tysięcy w pełni zaszczepionych osób odnotowano zero zgonów i tylko 4 przypadki ciężkiego przebiegu COVID-19. Izraelska służba zdrowia potwierdza, że szczepionka na koronawirusa Pfizer-BioNTech ma 93 proc. skuteczności tydzień po podaniu drugiej dawki.

Maccabi Healthcare Services (MHS), jedna z izraelskich kas chorych, zaszczepiła obiema dawkami szczepionki Pfizer-BioNTech ponad pół miliona osób. Jak podaje „The Times of Israel”, według skrupulatnie prowadzonych przez MHS badań, koronawirusa zdiagnozowano tylko u 544 zaszczepionych osób, co stanowi 0,1 proc. Wśród nich były cztery przypadki ciężkiego przebiegu choroby, ale żadna osoba nie zmarła.

Maccabi Healthcare Services porównał grupę zaszczepionych pacjentów ze zróżnicowaną grupą kontrolną niezaszczepionych osób i ogłosił, że wskaźnik skuteczności wynosi 93 proc.

Uważa się, że zaszczepione osoby uzyskują pełną ochronę przed koronawirusem w tydzień po drugiej dawce, więc dane MHS obejmują wszystkich pacjentów, którzy są już siedem lub więcej dni po otrzymaniu drugiej dawki.

Statystyki podawane przez Maccabi są ściśle monitorowane na całym świecie, ponieważ dają pierwszy ważny wgląd w to, jak szczepionka działa poza badaniami klinicznymi.

– Te dane jednoznacznie dowodzą, że szczepionka jest bardzo skuteczna. Nie mamy wątpliwości, że uratowała życie wielu Izraelczykom – „The Times of Israel” cytuje słowa dr Miri Mizrahi Reuveni z MHS po opublikowaniu nowych danych.

Po dwóch dawkach szczepionki 0,1 proc. osób zaraziło się koronawirusem

Dr Reuveni podkreśliła, że wśród osób, które zaraziły się po zaszczepieniu, zdecydowana większość przeszła lekką postać COVID-19. Spośród 523 tys. w pełni zaszczepionych przez MHS osób 544 zaraziło się koronawirusem. 15 spośród nich wymagało hospitalizacji: osiem miało łagodny przebieg choroby, trzy – umiarkowany, a cztery -ciężki.

Ponieważ Izrael boryka się teraz ze spowolnieniem kampanii szczepień, dr Reuveni ostrzegła, że osoby, które się nie zaszczepią, prawdopodobnie zostaną zarażone.

– Jeśli do tej pory jeszcze się nie zaszczepiłeś, pospiesz się i umów wizytę tak szybko, jak to możliwe – powiedziała. – Ochroń się przed poważną chorobą i nie daj Boże – śmiercią.

Statystyki hospitalizacji potwierdzają skuteczność szczepień

Skuteczność szczepień w Izraelu potwierdzają także statystyki hospitalizacji. Obecnie więcej młodych Izraelczyków jest hospitalizowanych z powodu COVID-19 niż osób starszych.

Od 10 lutego liczba Izraelczyków w wieku poniżej 60 lat, którzy byli nowo hospitalizowani z powodu COVID-19, przekroczyła liczbę nowych hospitalizacji wśród osób powyżej 60. roku życia. W młodszej grupie odnotowano 708 nowych hospitalizacji, w starszej – 575. Zmiana nastąpiła po raz pierwszy 4 lutego i od tego czasu różnica wydaje się zwiększać. Według stanu na 6 lutego, 90 proc. Izraelczyków w wieku powyżej 60 lat otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 80 proc. otrzymało drugą dawkę. W przypadku 16-59-latków 37 proc. otrzymało pierwszą dawkę, a 20 proc. drugą. Szczepionka jest dostępna dla wszystkich Izraelczyków w wieku 16 lat i starszych.

Eran Segal, badacz z izraelskiego Instytutu Weizmanna, poinformował, że od szczytu pandemii w połowie stycznia wśród osób w wieku 60 lat i więcej było o 58 proc. mniej przypadków zakażenia koronawirusem, 44 proc. mniej nowych hospitalizacji i o 40 proc. mniej zgonów.

Do tej pory w Izraelu 42 proc. ogólnej populacji otrzymało jedną dawkę szczepionki, a 27 proc. obie dawki, czyli odpowiednio 3,7 miliona i 2,3 miliona osób.

Przeczytaj też:

Szczepionka Pfizer-BioNTech: o czym poinformować lekarza przed szczepieniem

Szczepionka Pfizer-BioNTech skuteczna przeciw nowym wariantom koronawirusa

Szczepienia przeciw COVID-19: Kwestionariusz przed wizytą

Szczepienia przeciw COVID-19: Kwestionariusz przed wizytą

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >