Jak często kłamiemy? Czy większość z nas zazwyczaj mówi prawdę? Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili to sprawdzić. Dowiedz się, co ustalili.
Jak wynika z niewielkiego doświadczenia przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, ludzie przeciętnie mówią niecałe 2 kłamstwa dziennie a uporczywi kłamcy zdarzają się rzadko. Wyniki prac naukowców opublikowano w internetowym serwisie Communication Monographs.
Wcześniej stwierdzono, że ludzie zazwyczaj wypowiadają jedno do dwóch kłamstw dziennie, ale nie przekłada się to na zachowanie większości z nas. Według najnowszych badań większość nieprawd wypowiadanych jest przez niewielką liczbę „zawołanych” kłamców. Jak powiedział szef zespołu naukowców przeprowadzających badania, prof. Timothy Levine z Uniwersytetu stanowego Alabama w Birmingham w USA, „istnieje niewielka ilość płodnych kłamców”. Według niego to właśnie oni odpowiadają za większość nieprawd:
„Myślę, że nasz eksperyment udowodnił, że istnieją prawdziwi kłamcy. [Jednak] takich osób, które opowiadają ponad 15 kłamstw dziennie przez cały czas jest najwyżej 1%” – twierdzi prof. Levine.
Ile kłamstw odnotowano?
Większość przeprowadzanych wcześniej na ten temat badań ogniskowała się wokół tego, czy ktoś kłamie w danym momencie. Ten eksperyment polegał na śledzeniu przez dłuższy czas tego, czy lidzie kłamią. Monitorowano ich wypowiedzi codziennie przez ponad 3 miesiące. W badaniu wzięło udział 630 uczestników. Prowadzili oni codzienny dziennik, w którym mieli notować swoje oszustwa. Łącznie znalazło się w tych dziennikach 116336 kłamstw.
¾ uczestników okazało się szczerych i ich wyniki oscylowały wokół zera do maksymalnie 2 kłamstw dziennie – wynika z pozyskanych danych. U 6% uczestników jednak zanotowano średnio ponad 6 kłamstw dziennie i stanowiło to duży udział w łącznej liczbie oszustw.
Nie jesteśmy tacy źli?
Według prof. Levine’a nasza codzienna komunikacja jest prawdopodobnie znacznie bezpieczniejsza niż nam się wydaje i ogólnie nie jest tak źle z naszą prawdomównością. Prowadzący eksperyment odkryli też, że ludzie często mają „lepsze” i „gorsze” dni pod względem prawdomówności, kiedy to mówią mniej lub więcej kłamstw niż zwykle a większość z nas nie kłamie, dopóki nie będzie miało ku temu powodu.
„Ludzie przeważnie są szczerzy i z reguły wierzą innym osobom a oszustwo jest raczej wyjątkiem niż regułą” – napisał prof. Levine w publikacji.
Może Cię zainteresować: