Dowiedz się więcej o piosence Johna Lennona „Give Peace A Chance”, którą 24 lutego zagrają wszystkie polskie rozgłośnie radiowe w geście solidarności z walczącymi o wolność Ukraińcami. Opisujemy, jak John Lennon napisał tę piosenkę i czemu właśnie ten utwór wybrzmi tego dnia.
Spis treści:
24 lutego 2023 r., w pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, punktualnie o 8:45 (GMT + 1) w polskich stacjach radiowych zabrzmi ta sama piosenka. Będzie to utwór „Give Peacea Chance” Johna Lennona. W ten symboliczny sposób radiowcy chcą wyrazić solidarność z Ukraińcami, zmagającymi się z wojną. Podobny gest, polegający na jednoczesnej emisji tej piosenki, rozgłośnie z całej Europy wykonały 4 marca 2022 roku.
Piosenka „Give Peace a Chance”, którą stacje radiowe wyemitują jednocześnie – 24 lutego o godzinie 8:45 (GMT + 1) to utwór nagrany przez Johna Lennona w 1969 roku. Powstał jako wyraz sprzeciwu przeciw wojnie w Wietnamie. Z czasem piosenka stała się kultowym, antywojennym hymnem przywoływanym w czasie różnych konfliktów zbrojnych. Poniżej prezentujemy historię powstania utworu – ciekawostki i fakty pochodzą z serwisu songfacts.com.
„Give Peace A Chance” – piosenka pokojowa z pokoju hotelowego
Ten utwór napisał John Lennon już po tym, jak doszło do rozpadu Beatlesów. Był to jego pierwszy hit od czasu rozstania z grupą. Piosenka została nagrana 31 maja 1969 roku, podczas sesji w pokoju hotelowym numer 1472 w hotelu Queen Elizabeth’s Hotel w Montrealu. John Lennon i jego żona Yoko Ono przebywali w tym pokoju hotelowym (a konkretnie w łóżku) przez 8 dni z rzędu – był to ich protest przeciwko wojnie w Wietnamie oraz działanie na rzez pokoju na świecie. Taka forma protestu (przebywanie w łóżku) przyciągnęła uwagę mediów i celebrytów, którzy zaczęli odwiedzać słynną parę w hotelu. Dlatego też na nagraniu można usłyszeć w chórkach głosy znanych osób, które uczestniczyły w nagraniu, czyli takich osób jak Tommy Smothers, Timothy Leary, Allen Ginsberg i Petula Clark. Smothers zagrał też na gitarze. Pierwsze nagranie nie przypadło Lennonowi do gustu, ponieważ goście bębnili po wszystkim, co było pod ręką: leżących obok przedmiotach, drzwiach czy blatach stołów i dźwięk wyszedł słaby. Dlatego ex-Beatles zaprosił do „sekcji perkusyjnej” członków grupy Hare Krishna.
W wywiadzie dla pisma „Rolling Stone” John Lennon powiedział, że napisał ten utwór, by można go było śpiewać podczas demonstracji: „W głębi duszy chciałem napisać coś, co byłoby następcą [pieśni] „We Shall Overcome”. […] Pomyślałem: Dlaczego ktoś nie napisze czegoś dla ludzi [protestujących] obecnie – to właśnie jest moja i nasza praca” – mówił artysta.
John Lennon – pacyfista
Lennon zawsze uważał się za pacyfistę. Gdy po ukazaniu się tego nagrania pytano go, czy poszedłby na wojnę, odparł:
„W ogóle bym nie walczył. Nigdy nie chciałem walczyć. Kiedy byłem nastolatkiem [w Wielkiej Brytanii – red.] wciąż istniał pobór do wojska i pamiętam ogłoszenie, że wcielani będą wszyscy urodzeni przed 1940 rokiem, za co dziękowałem Bogu [John Lennon urodził się 9 października 1940 roku – red.]. Zawsze miałem też plan ucieczki do Irlandii. Nie miałem pewności, co bym tam robił. […] Nie miałem zamiaru iść i walczyć. Po prostu nie byłbym w stanie kogoś zabić czy zaatakować” – mówił John Lennon.
O pokój dla każdego
„Give Peace A Chance” szybko stała się hymnem ruchu antywojennego dla tych Amerykanów, którzy nie chcieli lecieć na wojnę do Wietnamu. Piosenkę wydano na albumie „Live Peace In Toronto” w 1969 roku – było to nagranie koncertu, który Lennon wykonał z Erickiem Claptonem, Klausem Voormanem i Alanem Whitem. 15 października 1969 roku w trakcie jednoczesnych, masowych protestó ulicznych przeciwko wojnie demonstranci śpiewali właśnie ten utwór. Kiedy John Lennon to usłyszał, ponoć uznał to za jeden z najważniejszych dni swojego życia.
„Give Peace A Chance” również dziś
Obecnie piosenka dalej pozostaje nieoficjalnym hymnem ruchów antywojennych i wielokrotnie była przerabiana i wykonywana przez innych artystów. Przykładowo wersję reggae utworu nagrała grupa Hot Chocolate (późniejsi autorzy takich przebojów jak „You Sexy Thing” czy „Emma”), zmieniając niektóre słowa. John Lennon nie tylko się na to zgodził, ale nawet wydał tę wersję utworu w wytwórni Apple Records – wydawcy płyt The Beatles. Swoją wersję nagrał też z towarzyszeniem gwiazd Lenny Kravitz w 1991 roku – w trakcie pierwszej wojny w Iraku. Kravitz napisał nowe zwrotki, wraz z synem Lennona, 15-letnim wówczas Seanem. Utwór zaśpiewali też między innymi Little Richard, Tom Petty i Peter Gabriel. Ta wersja nie była odnotowywana na brytyjskich listach przebojów, ponieważ BBC odmówiła jej grania.
Rękopis wart fortunę
W 2008 roku na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie rękopis piosenki sporządzony ręką Johna Lennona sprzedano za ponad 421 tys. funtów (równowartość 834 tys. dolarów). Słowa „Give Peace A Chance” artysta napisał na kartce, którą podarował 16-letniej wówczas Gail Renard, która wraz z przyjaciółką zakradła się do pokoju hotelowego Johna i Yoko w 1969 roku. Szybko zaprzyjaźniła się ze słynną parą i otrzymała od nich kilka upominków, w tym rękopis. Usłyszała, że „któregoś dnia może być coś wart”.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Sprawdź też: