Geminidy - kiedy będzie można podziwiać „spadające gwiazdy”? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Geminidy – kiedy będzie można podziwiać „spadające gwiazdy”?

Geminidy – kiedy będzie można podziwiać „spadające gwiazdy”?

Kiedy będzie można oglądać Geminidy na polskim niebie? Czym są te meteory? Dowiedz się też, co sprawia, że mienią się różnymi kolorami.

Choć wiele osób słyszało o perseidach, to nie każdy wie, że wkrótce możemy być świadkami jeszcze bardziej imponującego zjawiska. W nocy z poniedziałku na wtorek (13 na 14 grudnia) wystąpią najlepsze warunki do podziwiania kosmicznego spektaklu, jakim jest niewątpliwie jeden z największych rojów meteorów, czyli Geminidy. Chociaż już teraz można zaobserwować te zjawiska (są one widoczne łącznie od 4 do 17 grudnia), to właśnie na noc z 13 na 14 grudnia przypada maksimum tego roju meteorów i w tym czasie można zaobserwować nawet około 120-130 zjawisk na godzinę.

Geminidy – co to jest?

Ten rodzaj meteorów jest niezwykle popularny, ponieważ jest aktywny przez całą tę noc, a nie tylko w wybranym jej momencie. Często owe „spadające gwiazdy” mienią się różnymi kolorami podczas spalania w ziemskiej atmosferze. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie spalania rozmaite części składowe meteorów spalają się, jaśniejąc w różnych barwach. I tak: jeśli meteor spala się na czerwono, to znaczy, że zawierał azot i tlen; jeśli na żółto, to składał się z żelaza; jeśli na fioletowo, to zawierał duże ilości wapnia; jeśli na pomarańczowo, to składał się z sodu a jeśli spala się na jasnobłękitny kolor, to zawierał dużo magnezu.

Geminidy pochodzą od ciała niebieskiego nazwanego 3200 Phaeton, odkrytego w 1983 roku przez satelitę IRAS. 3200 Phaeton najprawdopodobniej jest odewoluowanym jądrem starej komety lub asteroidą – co do tego faktu wciąż toczą się spory. Kiedy Ziemia wchodzi w pozostawiony przez 3200 Phaeton pas odłamków, wpadają one z prędkością 35 km na sekundę w atmosferę, w której się spalają, zapewniając nam kolorowy spektakl.

Gdzie szukać Geminidów na polskim niebie?

Ten rój meteorów jest bardzo dobrze widoczny nad naszym krajem. Radiant, czyli miejsce na niebie, z którego wybiegają Geminidy znajduje się w konstelacji Bliźniąt, nieopodal jej najjaśniejszych gwiazd – Kastora i Polluksa. Wieczorem radiant tego roju jest tuż nad horyzontem. Wschodzi około godziny 16:30 a mniej więcej od godz. 18 można go wyraźnie obserwować. W okolicach godziny 1:00-2:00 radiant góruje wysokości ponad 70 stopni, stwarzając znakomite warunki do obserwacji spalających się w ziemskiej atmosferze meteorów. Rój będzie można obserwować aż do świtu.

Zobacz też:

Zobacz więcej >