Przy ognisku zawsze przyjemnie jest posiedzieć w ciepłe wieczory a nawet w te chłodniejsze. Sprawdź, gdzie można je rozpalić legalnie tak, żeby nie dostać mandatu.
Ognisko we własnym ogródku.
Choć wydawałoby się, że we własnym ogródku można robić co się chce, to nie zawsze tak jest. Nie wolno w ogródkach ani na działkach spalać gałęzi, liści, trawy i innych odpadów ogrodowych. Ustawa wprawdzie pozwala na ich spalanie, ale tylko pod warunkiem, że na terenie gminy nie ma punktów przyjmujących zielone odpady. A ponieważ od niedawna każda gmina ma taki punkt, to za spalanie gałęzi i liści na działkach możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Można za to palić ogień w celach rekreacyjnych, pod pewnymi warunkami. W pobliżu nie mogą być składowane materiały łatwopalne, musi być zachowana odległość 4 m od działki sąsiada i 100 m od granicy lasu, oraz 10 m od składowania łatwopalnych płodów rolnych. Do palenia używamy wyłącznie drewna opałowego. Bez znaczenia jest tu, czy ognisko palimy na działce własnej, dzierżawionej czy na posesji wokół domu.
Zasada nieuciążliwości.
Zgodnie z przepisami nasze ognisko nie może stanowić uciążliwości dla sąsiadów. Nawet, jeśli rozpalimy je z zachowaniem wszelkich wyżej wymienionych zasad, a sąsiad wezwie policję lub straż miejską twierdząc, że dym mu przeszkadza to i tak dostaniemy mandat. Lepiej więc wcześniej zapytać sąsiada o zgodę albo… zaprosić go na ognisko. Dym z naszego paleniska nie może też powodować utrudnień w ruchu na pobliskich drogach.
Ognisko w lesie
Zgodnie z ustawą o lasach i terenach zielonych nie wolno palić ognisk w odległości 100 m od lasu, a co dopiero w samym lesie. Na szczęście od tej reguły są wyjątki. Nadleśnictwo lub właściciel lasu może wyznaczyć miejsca, w których palenie ognisk jest dozwolone. Są to miejsca do biwakowania, stanice harcerskie, okolice obiektów turystycznych. O tym, gdzie można rozpalić ogień dowiemy się w Nadleśnictwie do którego należy las. Nadleśniczy może też wydać czasowe pozwolenie na palenie ogniska, jest ono pisemne i określa dokładnie miejsce, sposób zabezpieczenia ognia i osobę odpowiedzialną. Należy pamiętać, żeby ognisko w lesie dokładnie ugasić. W okresie suszy może obowiązywać całkowity zakaz palenia ognia w lesie a nawet zakaz wstępu do lasu.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Zanim rozpalimy ogień odsuńmy z powierzchni paleniska i okolić całą ściółkę leśną. Samo palenisko otoczmy kamieniami lub wałem z ziemi, można też wkopać palenisko tak żeby ogień palił się w bezpiecznym dołku. Spójrzmy też w górę, czy nasze ognisko nie zajmie zwisających gałęzi. Sprawdźmy, czy ogień nie będzie zbyt blisko namiotów czy materiałów łatwopalnych. Podczas zabawy pod ręką powinno być wiadro z wodą, łopata i ziemia do przysypania ognia. Po ugaszeniu ogniska palenisko zlejmy wodą i przysypmy piaskiem – nawet ugaszony z pozoru popiół może stać się źródłem iskry, która wznieci pożar.
1 Komentarz
[…] Podróże […]