Zoo w Gdańsku dzieli się swoimi cennymi żubrami: niektóre z nich wysyła do Europy, a inne znajdą nowy dom w Polsce. Tam podrosną i potem wspomogą rozmnażanie cennego podgatunku.
W ramach programu hodowlanego European Endangered Species Programme (EEP) gdańskie zoo przewozi część z liczącego 11 osobników stada za granicę, żeby wspomogły rozrost tamtejszych stad.
Samica Powała swój nowy dom znajdzie w zoo Cabarceno w Hiszpanii, a samiec Poufny powiększy stado w zoo w niemieckiej Norymberdze.
Jednak nie tylko zachodnia Europa będzie celem wycieczki gdańskich żubrów. Do zoo we Wrocławiu pojedzie trzyletni Porez, zaś do Azylu dla Żubrów w Szewcach pojadą: Pomponik, Porian i Pojar – trzy byki, które tam będą dorastać. Jeśli osiągną dojrzały wiek i właściwie się rozwiną, to w przyszłości zostaną połączone z samicami, by zadbać o przedłużenie gatunku.
Jak można się zorientować, w gdańskim zoo wszystkie te zwierzęta maja imienia zaczynające się na literę P: to jedna z zasad ich hodowli.
Zwierzęta z gdańskiego zoo należą do bardzo cennego podgatunku żubra nizinnego Bison bonasus, który nie ma domieszki żubra kaukaskiego, jak inne żyjące w naszym kraju żubry. Aby w ramach programu EEP trafiły do innych ośrodków, pracownicy ogrodu musieli się upewnić, że będą miały odpowiednie warunki. Niezbędne było też uzyskanie zezwolenia Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz rekomendacji koordynatora programu EEP. Transportem zwierząt zajęły się firmy wyspecjalizowane w przewozie egzotycznych zwierząt.
Jak wynika z danych Księgi Rodowodowej Żubrów, w Polsce żyje obecnie (stan na 31 grudnia 2018 roku) 1820 żubrów, w tym na wolności: 1613. Najwięcej żyjących wolno żubrów żyje w Bieszczadach: 551 osobników, a Puszcza Białowieska pod tym względem jest dopiero druga: tam żyje ich 519.