Zdaniem francuskiego ministra zdrowia Oliviera Verana szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca zapewnia wystarczającą ochronę przed prawie wszystkimi wariantami koronawirusa.
Szczepienie ministra Oliviera Verana pokazywała francuska telewizja. Minister opublikował także zdjęcie dokumentujące moment przyjęcia pierwszej dawki szczepionki na Twitterze.
– Preparat AstraZeneca wzmacnia i rozszerza naszą strategię szczepień – powiedział minister Veran, który z wykształcenia jest neurologiem. – Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantów koronawirusa.
Do Francji dotarło już 270 tys. dawek tego preparatu, a w ciągu dwóch dni spodziewanych jest ok. 300 tys. kolejnych dawek. Francuski minister zdrowia wyraził nadzieję, że w ciągu 15 dni będzie można zaszczepić wszystkich pracowników służby zdrowia, strażaków i opiekunów osób starszych.
Preparat opracowany przez firmę AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim został dopuszczony do użytku przez francuskie władze sanitarne w zeszłym tygodniu. Ma być stosowany we Francji w szczególności do szczepienia wszystkich pracowników służby zdrowia, w tym osób poniżej 50. roku życia.
Ograniczenia w stosowaniu szczepionki AstraZeneca
Szczepionka AstraZeneca została zatwierdzona 29 stycznia przez Europejską Agencję Leków, jednak wiele krajów ograniczyło jej stosowanie do młodszych osób ze względu na niewystarczającą ilość danych z badań nad tą szczepionką w grupie seniorów. W Niemczech na przykład będzie się ją podawać się tylko osobom do 65. roku życia. W Polsce mają ją otrzymywać osoby poniżej 60. roku życia, we Włoszech i w Belgii poniżej 55. roku życia. W Norwegii i Danii szczepionka będzie stosowana u osób w wieku do 65 lat. W Szwajcarii z kolei odmówiono na razie zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca do czasu uzupełnienia danych z badań trzeciej fazy.
W niedzielę minister zdrowia RPA zapowiedział, że wstrzyma plany szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z nowym badaniem, które wykazało, iż szczepionka może być nieskuteczna przeciwko dominującemu w kraju południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa. Realizacja szczepień zostanie zawieszona do czasu uzyskania większej ilości danych na temat szczepionki.
Przeczytaj też:
Szczepionka AstraZeneca – co warto o niej wiedzieć
AstraZeneca i naukowcy z Oksfordu bronią swojej szczepionki na COVID-19
Szczepionka na koronawirusa AstraZeneca. Czym się różni od Pfizera?