Według ministerstwa zdrowia RPA, szczepionka AstraZeneca może być nieskuteczna przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa. Polskie ministerstwo zapewnia, że jest skuteczna na tę mutację.
W lutym do RPA miało trafić około miliona dawek szczepionki AstraZeneca. Wtedy też planowane było rozpoczęcie szczepień tym preparatem. Jednak minister zdrowia RPA Zweli Mkhize zapowiedział, że wstrzyma plany szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z nowym badaniem, które wykazało, iż szczepionka może być nieskuteczna przeciwko dominującemu w kraju południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa. Realizacja szczepień zostanie zawieszona do czasu uzyskania większej ilości danych na temat szczepionki.
Badania szczepionki AstraZeneca w RPA
Decyzja ministerstwa związana jest z wynikami badania naukowców Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu. Wzięło w nim udział 2,1 tys. osób. Badanie nie wykazało, by zaszczepieni preparatem AstraZeneca uczestnicy byli bardziej odporni na łagodną i umiarkowaną formę COVID-19 niż uczestnicy, którzy otrzymali placebo. Nie stwierdzono też, czy szczepionka zapewnia ochronę przeciwko ciężkim objawom choroby z uwagi na niski średni wiek uczestników badań i niewystarczającą liczbę danych. Infekcji południowoafrykańskim wariantem koronawirusa uległo 39 uczestników badania, z czego 19 otrzymało szczepionkę, a 20 – placebo. Żadna z zakażonych osób nie wymagała hospitalizacji.
Badania szczepionki AstraZeneca w Europie i USA
Z kolei polski wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, powołując się na badania przeprowadzone w Europie i w Stanach Zjednoczonych, oświadczył, że szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna na południowoafrykańską mutację koronawirusa. Wyjaśnił przy tym, że zaszczepienie nie oznacza, że osoba zaszczepiona nie zachoruje.
– Wszyscy producenci deklarują prawie stuprocentową skuteczność, jeżeli chodzi o lżejszy przebieg choroby, jeśli zachorujemy. Oznacza to mniej przypadków leczenia szpitalnego oraz zgonów. To największy uzysk, jaki otrzymujemy w przypadku zaszczepienia się przeciw koronawirusowi – powiedział.
Minister Kraska skomentował w ten sposób zapowiedzi ministra zdrowia RPA o wstrzymaniu planów szczepień preparatem firmy AstraZeneca.
Jaką skuteczność wobec wariantu RPA wirusa mają inne preparaty
Pierwsze badania laboratoryjne szczepionek Moderny i Pfizer-BioNTech wykazywały tylko nieznacznie niższą skuteczność. Niższą skuteczność na południowoafrykański wariant koronawirusa miała również szczepionka Novavax – w badaniach w Republice Południowej Afryce wyniosła 60 proc. wobec 89 proc. w Wielkiej Brytanii. Szczepionka Johnson&Johnson w RPA wykazała skuteczność przeciwko umiarkowanemu i ciężkiemu przebiegowi choroby na poziomie 57 proc., podczas gdy w USA było to 72 proc.
Południowoafrykański wariant koronawirusa został jak dotąd wykryty w 32 krajach świata.
Przeczytaj też:
Szczepionka AstraZeneca – co warto o niej wiedzieć
Warianty koronawirusa: brytyjski, z RPA i Brazylii
AstraZeneca i naukowcy z Oksfordu bronią swojej szczepionki na COVID-19
Szczepionka na koronawirusa AstraZeneca. Czym się różni od Pfizera?