Europa bez Facebooka i Instagrama? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Europa bez Facebooka i Instagrama?

Europa bez Facebooka i Instagrama?

Meta, firma Zuckerberga, zagroziła usunięciem Facebooka i Instagrama, jeśli UE nie zgodzi się na warunki dotyczące przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych europejskich użytkowników.

Firmie Zuckerberga chodzi o możliwości przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych swoich europejskich użytkowników na serwerach w USA. Więcej o tej kwestii możemy dowiedzieć się z corocznego raportu, która Meta przygotowała dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Dokument wymienia m.in. nadchodzące regulacje prawne, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na funkcjonowanie technologicznego giganta.

Facebook i Instagram nie dla Europejczyków?

Dla Zuckerberga najważniejszy jest transatlantycki transfer danych. Transfer regulowany jest za pomocą tzw. Tarczy Prywatności i innych umów modelowych dotyczących przechowywania danych europejskich użytkowników na amerykańskich serwerach. To dzięki niemu Meta mogła swobodnie przesyłać, przechowywać i przetwarzać dane europejskich użytkowników Facebooka i Instagrama.

Problem firmy Zuckerberga polega na tym, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości unieważnił ten traktat w lipcu 2020 roku. Co więcej wciąż nie została opracowana jego nowa lub zaktualizowana wersja. Jednocześnie UE i USA zapewniają, że prace nad taką wersją trwają. Obecnie Meta – jako podstawę prawną  do przetwarzania danych europejskich użytkowników Facebooka i Instagrama – wykorzystuje tzw. standardowe klauzule umowne. Jednak o tym, czy technologiczny gigant wciąż będzie mógł nich korzystać Komisja Europejska ma zdecydować już w połowie 2022 roku.

Wizja nadchodzących regulacji wisi więc nad technologicznym gigantem. W raporcie firma ostrzega, że jeśli nowe ramy nie zostaną przyjęte, a Meta nie będzie mogła dłużej korzystać z obecnych umów modelowych lub „alternatyw”, firma prawdopodobnie nie będzie już w stanie oferować w UE swoich „najbardziej znaczących produktów i usługi”, w tym Facebooka i Instagrama.

Czy Facebook i Instagram zostaną jednak w Europie przekonamy się naprawdopodobniej w połowie 2022 roku.

Zobacz też:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Europa bez Facebooka i Instagrama?”

  1. Awatar Joanna
    Joanna

    I bardzo dobrze! Nie potrzeba nam tutaj tego badziewia. Mamy już inne, lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >