"Ekstremalny poziom" zagrożenia w Polsce. Te mapy mówią wszystko
Strona główna » „Ekstremalny poziom” zagrożenia w Polsce. Te mapy mówią wszystko

„Ekstremalny poziom” zagrożenia w Polsce. Te mapy mówią wszystko

Poważny alert RCB na terenie Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dotyczące pożarów lasów. Mowa o „ekstremalnym poziomie” zagrożenia. Sytuacja jest poważna, o czym mówią mapy zamieszone w sieci przez Centrum Modelowania Meteorologicznego. Oto województwa, które muszą uważać najbardziej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że 5 i 6 czerwca 2023 występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Władze apelują o ostrożność i zwracanie uwagi na otwieranie ognia na łonie natury. Grozi to ogromnymi konsekwencjami nie tylko dla zwierząt i roślin, ale także dla człowieka.

Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie. Alert RCB uruchomiono na części 3 województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Czy można zrobić grilla?

Alert RCB. Zagrożenie pożarowe w całym kraju

Przed żywiołem ostrzega również strona Koszalin 112. Na Facebooku udostępniono grafiki wykonane przez IMGW CMM. – Zagrożenie pożarowe w lasach jest bardzo duże. Jutro osiągnie już ekstremalny poziom (mapka druga), a szans na zmianę sytuacji nie widać czytamy.

W tym tygodniu temperatury powietrza przekroczą 25 stopni a nawet bardzo mocno zbliżą się do 30, opadów brak. Uważajmy podczas spacerów w lesie. Przypominamy, że w lasach jest zakaz używania otwartego ognia i palenia ognisk poza miejscami do tego przeznaczonymi.

Zobacz także: Rzucić palenie nie jest łatwo, ale można to zrobić

Z mapy wynika, że w niektórych miejscach w kraju zarówno w poniedziałek (5 czerwca) jak i we wtorek (6 czerwca) zagrożenie pożarowe lasów osiągnie poziom „ekstremalny”. W wielu miejscach jest „wysoki” lub „bardzo wysoki”. Prawie nigdzie nie widać koloru niebieskiego i zielonego mówiącego o bardzo niskim niebezpieczeństwie.

Szczegóły ostrzeżenia wraz z poszczególnymi regionami kraju można zobaczyć na grafikach zamieszczonych poniżej.

Zobacz także: Vera zbliża się do Polski. To już pewne

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >