Dzień Wszystkich Świętych na świecie i w Europie – jak się go obchodzi? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dzień Wszystkich Świętych na świecie i w Europie – jak się go obchodzi?

Dzień Wszystkich Świętych na świecie i w Europie – jak się go obchodzi?

Dowiedz się, jak obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych na świecie oraz w Europie. Przedstawiamy też lokalne tradycje i zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych.

Zbliża się Święto Zmarłych – dzień, w którym wspominamy swoich bliskich, przyjaciół i znajomych, którzy odeszli. Symbolicznie zostawiamy zapalony znicz na ich grobie, na znak pamięci. Są jednak kraje, w których tego dnia bliskich wspomina się w często zaskakujący sposób. Poniżej prezentujemy kilka zaskakujących i najciekawszych tradycji z Europy i świata.

Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych w Europie

Hiszpania: Todos Los Santos

Dzień Wszystkich Świętych w Hiszpanii obchodzony jest tak samo jak w naszym kraju: jeździ się z kwiatami na groby bliskich, czasem składając tam drobne upominki. Nie ma hucznych zabaw, jak w krajach Ameryki Południowej. Jednak podczas spotkań rodzinnych spożywa się – zamiast jak na przykład w Warszawie pańskiej skórki – słodkie huesos de santo. Jest to przekąska z marcepanu, kształtem przypominająca ludzkie kości.

Włochy: Festa dei Morti

To święto najwystawniej świętowane jest w południowych rejonach kraju, głównie na Sycylii. Rodziny odwiedzają groby bliskich, w domach tworzone są ołtarze udekorowane fotografiami zmarłych i świecami wotywnymi. Dzieci otrzymują specjalne kosze upominkowe ze słodkościami i owocami.

Irlandia i Szkocja: Samhain

Gaelickie święto mające przed wiekami oznaczać koniec sezonu zbiorów i początek zimy, lub „ciemniejszej części” roku. Korzeniami sięga pogańskich wierzeń celtyckich a według irlandzkiej mitologii Samhain było czasem, gdy otwierają się wrota do zaświatów, wpuszczając istoty nadprzyrodzone i dusze zmarłych. Tradycyjnie 31 października i 1 listopada pali się duże ogniska mające symbolizować słońce. Tradycyjnie dzieci przebierały się za bogów i zjawy z legend i podań i chodziły od domu do domu prosić o drobne upominki w imieniu bóstw. Ta tradycja przetrwała do dziś w popularnym w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach anglosaskich Halloween. Inną celtycką tradycją, którą przejęło Halloween, było rzeźbienie w rzepie, które przekształcano w latarnie – obecnie rzepę zastąpiła w tej roli dynia.

Francja: Toussaint

Wypadający 1 listopada dzień Wszystkich Świętych we Francji jest urzędowo wolny od pracy. Na grobach bliskich zostawiane są kwiaty, jednak w przeciwieństwie np. do Polski, nie zapala się zniczy. Co więcej, na niektórych cmentarzach zapalanie zniczy jest zakazane.

Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych na świecie

Meksyk: Día de los Muertos

Najbarwniejsze obchody mają miejsce w Meksyku. W tym kraju Święto Zmarłych dzieli się na dwie części: 31 października to dzień poświęcony zmarłym dzieciom, które zostały aniołkami; druga część – obchodzona 1 i 2 listopada – dotyczy zmarłych dorosłych. To święto w Meksyku, jak również w większości państw latynoamerykańskich, jest bardzo kolorowe i radosne. Organizowane są wystawne parady z ludźmi pomalowanymi w szkielety, często w jaskrawych barwach. Radość święta polega na tym, że powszechnie wierzy się, że właśnie w tym czasie spotyka się dusze bliskich, których z powrotem można ugościć i wspominać dobre, wspólnie spędzone chwile. Na cmentarzach rozkładane są prawdziwe biwaki z jedzeniem a za dusze zmarłych wypija się toasty.

Ekwador: El Día de los Difuntos

W Ekwadorze Dzień Zmarłych obchodzony jest 2 listopada, dzień po Dniu Wszystkich Świętych. 1 listopada jest spokojniejszym dniem, celebrującym zmarłe dzieci, z kolei tak jak w Meksyku, 2 listopada to radośniejszy dzień, w którym członkowie rodzin zbierają się, by wspominać zmarłych i biesiadować na ich cześć. Jednym z okolicznościowych poczęstunków jest guaguas de pan, czyli tradycyjne ekwadorskie ciastko w kształcie dziecka.

Gwatemala: Festival de Barriletes Gigantes

1 listopada w tym kraju, w mieście Sumpango, odbywa się Festival de Barriletes Gigantes, czyli Święto Ogromnych Latawców. W powietrze wzbijają się wtedy tysiące gigantycznych, niezwykle kolorowych, ręcznie wykonanych latawców. Taka tradycja honorowania zmarłych w Gwatemali jest znana od ponad 3 tysięcy lat. Gwatemalczycy wierzą, że za pomocą latawców można się komunikować ze zmarłymi. Tego dnia spożywa się fiambre – tradycyjną gwatemalską sałatkę z wielu składników, które wybiera się tak, by uczcić zmarłego.

Madagaskar: Famadihana/Jamu

Na Madagaskarze obchodzone jest Famadihana/Jamu. W tym czasie zmarli są… odgrzebywani, ich ciała owijane całunem i obnoszone przez kapłanów 7 razy wokół rodzinnego grobu a następnie chowane w innym miejscu. Dzieje się to w takt muzyki i przy uczestnictwie świętujących to wydarzenie członków rodziny.

Japonia: O-bon

W Japonii obchodzone jest liczące sobie opół tysiąca lat święto O-bon, które tradycyjnie wypada siódmego miesiąca księżycowego, czyli obecnie w okolicach 15 sierpnia (lub gdzieniegdzie miesiąc wcześniej). Japończycy wierzą, że wówczas dusze zmarłych wracają na Ziemię. Żeby wiedziały, do którego domu mają wrócić, ustawiane są przed nimi latarnie (mukaebi), czyli tzw. „ognie powitalne”. Tego dnia często odbywają się festiwale, podczas których mają miejsce tradycyjne tańce bon-odori. Na koniec święta na rzekach puszcza się lampiony (tōrō-nagashi), które mają wskazać zmarłym drogę powrotną do krainy umarłych.

Nepal: Gai Jatra

W Nepalu obchodzone jest święto Gai Jatra, znane też jako święto krów. Ma miejsce w sierpniu lub październiku. Wówczas rodziny, które utraciły kogoś bliskiego w ubiegłym roku, uczestniczą w procesji, w której prowadzą krowę (lub – jeśli to niemożliwe – dziecko przebrane za krowę). W Hinduizmie krowa to święte zwierzę a uczestnicy procesji wierzą, że pomoże poprowadzić zmarłego do życia pozagrobowego.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >