Dzień Kota. Kiedy wypada? Skąd się wzięło to święto? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dzień Kota. Kiedy wypada? Skąd się wzięło to święto?

Dzień Kota. Kiedy wypada? Skąd się wzięło to święto?

Dzień Kota świętujemy w Polsce 17 lutego. Od kiedy je obchodzimy? Skąd wziął się ten pomysł? Czy na całym świecie wypada tego samego dnia?

Dzień Kota 17 lutego po raz pierwszy obchodzony był we Włoszech w 1990 roku. Jego pomysłodawczynią i inicjatorką była kochająca koty włoska dziennikarka Claudia Angeletti.

Dzień Kota. Dlaczego obchodzimy go 17 lutego?

O wybranie najodpowiedniejszej daty dla święta kota Claudia Angeletti poprosiła czytelników magazynu „Tuttogatto”. Zwyciężył pomysł pani Orielli Del Col, która zgłosiła dzień 17 lutego. Swoją propozycję umotywowała wieloma znaczeniami tej daty. Otóż luty to w horoskopie miesiąc Wodnika. Wodniki zaś to wolne i nonkonformistyczne duchy, właśnie takie jak koty, które nie znoszą być uciskane zbyt wieloma zasadami. Wiadomo nie od dziś, że koty lubią chodzić własnymi drogami. Wśród popularnych włoskich powiedzeń luty jest określany jako „miesiąc kotów i czarownic”, łącząc w ten sposób koty i magię.

Liczba 17 Z kolei we Włoszech od zawsze uważana jest za nieszczęśliwą. My mamy swój pechowy piątek trzynastego, natomiast Włosi uważają trzynastkę za szczęśliwą liczbę. Obawiają się za to piątku siedemnastego – ten dzień naprawdę napawa Włochów trwogą. Kot także kojarzy się z pechem, zwłaszcza czarny kot. Wszyscy wiedzą przecież, że gdy czarny kot przebiegnie komuś drogę, najpewniej zwiastuje to jakieś nieszczęście.

Dlaczego liczba 17 jest dla Włochów pechowa? Wszystko przez złowieszczy anagram rzymskiego zapisu liczby, która zmienia się z „XVII” w „VIXI”. „VIXI” oznacza „żyłem”, czyli „jestem martwy”. Z kotami jest trochę inaczej. Koty przecież mogą żyć siedem razy. „17” staje się wówczas „jedno życie siedem razy”

Dzień Kota. Od kiedy obchodzimy w Polsce?

Dzień Kota w Polsce obchodziliśmy po raz pierwszy w 2006 roku. Była to inicjatywa miesięcznika „Kot” i Cat Club Łódź. Święto to ma przypominać, jak ważne są koty w życiu człowieka, a także uwrażliwić ludzi na często ciężki koci los. Przypomina także o tym, że trzeba pomagać wolno bytującym i bezdomnym zwierzętom.

W związku z Dniem Kota propagowane są akcje pomocy bezdomnym kotom organizowane przez schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje prozwierzęce. Kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia organizują akcje pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas których zbierają datki na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

Kiedy wypadają święta kotów w innych krajach?

  • Japonia – 22 lutego,
  • Rosja – 1 marca,
  • Wielka Brytania – 8 sierpnia,
  • Stany Zjednoczone – 29 października,
  • Polska – 17 lutego,
  • Włochy – 17 lutego.

Przeczytaj też:

Koty bezdomne i wolno bytujące: Jak im pomóc podczas mrozów?

Piątek trzynastego – dlaczego jest pechowy?

Pamiętnik smutnego kota – warto obejrzeć, żeby lepiej zrozumieć naturę naszych kocich pupili:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >