Czy można uzyskać dofinansowanie do budowy bocianiego gniazda? Michał Pustuła wraca do poprzednio poruszanego tematu.
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” wrócił do kwestii dofinansowania budowy gniazda dla bocianów. Wcześniej słuchaczka, pani Ania, pytała o to, gdzie można uzyskać dofinansowanie na swojej działce na Podlasiu do budowy gniazda dla bocianów. Sprawa ma ciąg dalszy.
Niestety, okazało się, że w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku ani w Stowarzyszeniu Szansa dla Bociana niewiele udało się zdziałać.
Jak wyjaśnia pani Ania, w międzyczasie bociany już się pojawiły, a jej rodzina wciąż dąży do tego, żeby na prywatnej posesji postawić gniazdo dla bocianów, które „tułają się po całej wsi i nie mają gdzie się podziać”.
Czy istnieje dopłata?
Michał Pustuła sprawdza więc, czy w ogóle istnieje finansowanie na tego typu działanie. Tym razem zasięgnął opinii w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, a także w grupie ekologicznej działającej na terenie miejscowości, w której znajduje się dom słuchaczki.
O to, czy takie źródła finansowania, jakich szuka pani Ania w ogóle istnieją, gospodarz programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” spytał Jarosława Banacha z PTOP.
„Tego generalnie nie robimy, ale robimy takie akcje przy okazji przeprowadzek ptaków z gniazd, które stanowią zagrożenie techniczne, sanitarne: są na przykład na stodołach – wówczas przenosimy takie gniazda. Ta sama para przenosi się na słup, te gniazda będą mogły długo funkcjonować, gdy stare gniazdo dalej nie może działać”.
Jak tłumaczy działacz, jego organizacja nie stawia pustych platform tam, gdzie nie ma szans na to, że zostaną zajęte. Natomiast wymienia gniazda z wymienionych wcześniej powodów. Jednak na razie tego typu działalność zakończono.
Skoro nie tu, to gdzie słuchaczka może szukać pomocy w swojej sprawie?
Jarosław Banach radzi, żeby skierować się do OSP, czyli Ochotniczej Straży Pożarnej, jeżeli chodzi o samo postawienie słupa. Według niego warto też poprosić o pomoc na przykład sąsiada, który ma techniczne możliwości i wolę pomocy. Zapewnił też, że jego organizacja może zapewnić słuchaczce pomoc merytoryczną i podpowiedzieć, jak taka konstrukcja miałaby wyglądać i w jaki sposób zostać wzniesiona.
Ekolodzy na ratunek?
W sprawie budowy bocianiego gniazda Michał Pustuła skontaktował się z grupą ekologiczną działającą na terenie, gdzie znajduje się dom pani Ani. Rozmawiał z prezesem stowarzyszenia, Ireneuszem Kaługą. Czy można słuchaczce jakoś pomóc w zbudowaniu bocianiego gniazda?
Niestety, pan Kaługa wyjaśnił że takie stowarzyszenia jak to, które reprezentuje, również mogą oferować jedynie pomoc merytoryczną i doradztwo:
„Jeżeli chodzi o nowe gniazdo, właściciel, osoba indywidualna, osoba fizyczna musi sama starać się o wybudowanie gniazda, ustawienie go na słupie czy drzewie. To w taki sposób działa” – powiedział. Zaoferował również słuchaczce właśnie tego typu pomoc.
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.