Dziś Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek zajął się tematem budowy gniazda dla bocianów.
Pani Ania chciałaby wybudować na swojej działce na Podlasiu gniazdo dla bocianów. Jakiś czas temu w jej okolicy była przeprowadzana trakcja elektryczna i wiele bocianich gniazd zostało wtedy zniszczonych. Pani Ania widzi często, jak bociany krążą po jej działce, siadają na zabudowaniach gospodarskich. W okolicy są przepiękne łąki położone nad Bugiem – idealne miejsce dla bocianów. Pani Ania chętnie udostępni miejsce na gniazdo dla nich na swojej działce.
By pomóc słuchaczce, Michał Pustuła skontaktował się ze Stowarzyszeniem „Szansa dla Bociana” i z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Co jest potrzebne, żeby zbudować gniazdo dla bocianów
Kamil Piwowarczyk ze Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana” radzi, by przede wszystkim rozejrzeć się, czy w okolicy są wystarczające żerowiska dla bocianów. Budowy gniazda można podejmować się na terenach podmokłych, łąkach, pastwiskach. Jeśli na działce rosną wysokie, grube drzewa, to jednemu z nich można ściąć czubek i na górze, na wysokości minimum 6-7 metrów, umiejscowić europaletę. Jeśli takiego drzewa na działce nie ma, to można ustawić słup, najlepiej z odzysku, żeby zmniejszyć koszty. Na słupie trzeba zamocować metalowy stelaż, czyli platformę lub kosz, w którym można będzie umieścić materiał na gniazdo dla bociana. Jeśli potrzebne jest dofinansowanie do budowy gniazda, to należy udać się do właściwej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Gdzie szukać dofinansowania
Elwira Choińska, regionalny konserwator przyrody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, radzi, by zwrócić się do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. To towarzystwo często realizuje projekt ochrony bociana białego i w ramach tego projektu są dotowane również budowy platform pod gniazda dla bocianów, także na prywatnych posesjach. Czasami również gmina dysponuje środkami, które można przeznaczyć w ramach ochrony przyrody na budowę takiej platformy. W 2016 roku rozpoczął się projekt „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”. Jego współbeneficjentami były Biebrzański Park Narodowy oraz Łomżyński Park Narodowy Doliny Narwi. Będą oczywiście kolejne projekty i najlepiej zasięgać informacji u źródła, czyli w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Jeśli jednak słuchaczka zgłosi się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, uzyska tam informacje, co należy zrobić, żeby uzyskać dofinansowanie do budowy gniazda dla bociana.
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00
Dodaj komentarz