Samce delfinów są w stanie formować złożone sojusze między sobą, które są największymi relacjami tego typu na świecie – oczywiście po tych tworzonych przez ludzi. Dowiedz się, jak odkryli to naukowcy i co z tego wynika.
Naukowcy z Międzynarodowego Uniwersytetu Florydy odkryli, że niespokrewnione ze sobą samce delfinów są na tyle inteligentne, że potrafią zbudować złożone relacje, które zwiększają ich szanse reprodukcyjne. Z najnowszego badania wynika, że to największa tego typu społeczna współpraca w świecie zwierząt a większą potrafią tworzyć jedynie ludzie.
Jak wyglądało badanie?
Zespół badaczy pod kierunkiem behawiorysty ekologa, Richarda Connora, od 1982 roku badał populację ponad 200 delfinów butlonosych (Tursiops aduncus) w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii. Przez 4 dekady naukowcy przyglądali się temu, które samce spędzały ze sobą najwięcej czasu. Odkryli, że samce formują bliskie relacje z jednym lub dwoma innymi pobratymcami i te grupki stają się potem częścią większego sojuszu, na podobieństwo wojska, gdzie między żołnierzami tworzą się więzi na poziomie plutonu, potem kompanii a potem regimentu. Okazało się, że delfiny współpracują ze sobą, by zdobyć samicę oraz bronić ją przed innymi grupami samców. Samotny samiec nie jest w stanie zdobyć partnerki – potrzebuje do tego pomocy innych samców. W najnowszej odsłonie badania Richard Connor wraz ze współpracownikami przeanalizował dane zebrane w latach 2001-2006, pochodzące od 121 samców delfinów.
Delfiny trzymają się razem
Badacze odkryli bardzo silną sieć sojuszy, w których każdy samiec był związany z innym samcem – pośrednio lub bezpośrednio. Delfiny kultywowały też relacje z samcami spoza swojego najbliższego – trzystopniowego – kręgu sojuszy, tworząc największą sieć społeczną w świecie zwierząt. Okazało się, że każdy samiec zawierał sojusz średnio z 22 innymi delfinami, a niektóre tworzyły relacje nawet z 50 innymi samcami. Ich przyjaźń umacniają wspólne pływanie, nurkowanie, trzymanie się płetwami, gwizdanie, głaskanie, a nawet inicjowanie stosunku. Potem te samce, które tworzyły najsilniejsze relacje społeczne, spędzały najwięcej czasu z samicami, dzięki czemu miały największą szansę na sukces reprodukcyjny. Jak twierdzi Richard Connor, delfiny „podejmują strategiczne decyzje społeczne” i podejrzewa, że ssaki te dzięki dużemu mózgowi są w stanie zapamiętać między innymi, którzy ich pobratymcy pomagali im w potrzebie, a którzy uciekali.
Współpraca pod powierzchnią
Sama idea współpracy nie jest czymś wyjątkowym w świecie zwierząt: duże społeczności tworzą między innymi owady, takie jak na przykład mrówki, a także lwy, wilki, hieny czy ssaki naczelne, takie jak szympansy i bonobo. Jednak żadne z tych gatunków nie tworzą wielopoziomowych sojuszy w celu osiągnięcia celu a teraz już wiemy, że delfiny to potrafią.
Może Cię zaciekawić:
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.