Czy pingwiny marzną na mrozie? Misie polarne im nie straszne - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czy pingwiny marzną na mrozie? Misie polarne im nie straszne

Czy pingwiny marzną na mrozie? Misie polarne im nie straszne

Pingwiny to zaskakujące zwierzęta. Nasi milusińscy kojarzą je głównie dzięki animowanej serii „Pingwiny z Madagaskaru”. Nie dajmy się jednak zwieść tym uroczym i niepozornym dzióbkom. Prawdziwe nieloty nie są szpiegami i nie planują tajnych misji. To jednak wprawni łowcy i niezwykle troskliwi rodzice.

Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi. Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu tyranozaury miały takie krótkie łapki lub dlaczego koty mają wąsy? A może sen z powiek spędza wam kwestia pingwinów? Czy sympatyczni mieszkańcy Antarktydy nie marzną na mrozie? Czy mają kolana? A może pingwiny drżą w obawie przed niedźwiedziami polarnymi? Spieszymy z odpowiedzią!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Garść ciekawostek o pingwinach. Czy nie boją się pożarcia przez niedźwiedzie polarne?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy te nieporadne nieloty boją się zagrożenia ze strony niedźwiedzi polarnych? Absolutnie nie! Prawdopodobnie nie mają nawet pojęcia o istnieniu tych drapieżników. Białe miśki zamieszkują bowiem rejony bieguna północnego. Nasi biało-czarni przyjaciele z Antarktydy mogą zatem spać spokojnie.

Największym spośród tych ptaków jest pingwin cesarski. Może mierzyć nawet 130 cm i ważyć 45 kilogramów!

Zobacz także: Halina Kowalska nazywana była polską Brigitte Bardot. Aktorka ma poważne problemy

Czy pingwiny nie marzną? Temperatura minus 40 stopni Celsjusza i wiatr wiejący z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę, nie stanowią dla tych nielotów większego wyzwania. Dzieje się tak z powodu piór, które pokrywają ich ciała. Tworzą one gęstą sieć mikrowłosków, które nie dopuszczają zimnej wody do skóry. Tak powstałe niewielkie komory z powietrzem, izolują ptaki przed zimnem. Ciekawostkę stanowi także fakt, że pióra tych ptaków nie pokrywają się szronem po kontakcie z wodą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

Zobacz także: Halina Frąckowiak nie mogła powstrzymać łez. „The Voice Senior” dostarcza wielu emocji

Czy pingwiny mają kolana?

Te biało-czarne ptaki wydają się niezwykle bezbronne i nieporadne. Zabawnie chodzą i kołyszą się na boki. W rzeczywistości sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, gdy tylko znajdą się w wodzie. Stają się wówczas jednymi z najlepszych nurków na świecie. Z gracją polują na ryby i skorupiaki. Co ciekawe, mogą zanurkować na głębokość ponad pół kilometra, a także wytrzymać pod wodą aż 20 minut!

Wydawać by się mogło, że pingwiny mają śmieszne i wyjątkowo krótkie nóżki. Z pewnością nie mają więc kolan. Nie jest to jednak prawda! Co ciekawe, nie widać większej części ich dolnych kończyn. Nogi tych ptaków składają się z 4 kości i są… ugięte są w kolanach! Ich górną część zakrywa zaś gęste futro. Co ciekawe, układ kostny naszych czarno-białych przyjaciół jest zbudowany w taki sposób, że te… niemal cały czas kucają.

Zobacz także: Tarcie towarzyszy nam każdego dnia. Niejednokrotnie boleśnie się o tym przekonaliśmy

Czy lubisz oglądać filmy przyrodnicze?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz więcej >