Film "Krzyżacy" za kulisami. Niebywałe, jak kręcili hit PRL
Film "Krzyżacy" Aleksandra Forda to nie tylko monumentalna adaptacja powieści Sienkiewicza, ale także produkcja pełna nieoczekiwanych sytuacji i nieprzewidzianych zdarzeń. Dzięki zdjęciom z planu tej legendarnej produkcji możemy spojrzeć na unikalne momenty, które kształtowały historię jednego z największych sukcesów polskiego kina.
- 10 zdjęć Zobacz galerię
- Poznaj film "Krzyżacy" z zupełnie nowej perspektywy. Zobacz zdjęcia z planu filmowego.
- Odkryj, co działo się za kulisami tej legendy kina.
- Przekonaj się, jak wyglądała praca ekipy w trudnych warunkach.
Film "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda, będący adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza, nie tylko wywarł ogromne wrażenie na widzach, ale także do dziś uchodzi za najbardziej dochodowy obraz w historii polskiego kina. W czasie pierwszych miesięcy przyciągnął aż dwa miliony widzów, a do 1987 roku liczba ta wzrosła do ponad 32 milionów! Jego pierwszy pokaz odbył się 15 lipca 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.
Zobacz zdjęcia z planu "Krzyżaków". Jak wyglądały nagrania? Kliknij >>>TUTAJ.
Od samego początku "Krzyżacy" wzbudzali kontrowersje i wywoływali skrajne emocje. Choć film zdobył ogromną popularność, krytycy pozostawali podzieleni. Obraz był nawet polskim kandydatem do Oscara, ale nie udało mu się uzyskać nominacji. Za to szerokie uznanie zyskały kreacje aktorskie, a także... liczne anegdoty z planu, które do dziś krążą wśród fanów produkcji.
Reżyser i ekipa musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami, od psującego się jedzenia, przez agresywne zwierzęta, aż po liczne wypadki, które dotknęły aktorów.
"Krzyżacy". To wydarzyło się na planie
Jednym z najbardziej zapamiętanych momentów w filmie "Krzyżacy" jest scena, w której Zbyszko, grany przez Mieczysława Kalenika, bierze udział w polowaniu na niedźwiedzia. Naturalnie, kręcenie tej sceny nie przebiegło bez problemów.
Niedźwiedź wypożyczony z cyrku był przywiązany do drzewa stalową linką, jednak nie uchroniło to Kalenika przed atakiem zwierzęcia. "Prace nad filmem zaczęły się od mojej sceny walki z niedźwiedziem. A dlaczego tak? Bo jak ten niedźwiedź by mnie rozszarpał, mogliby wziąć innego Zbyszka" – żartował w wywiadzie z Adą Romanowską.
Ford przyszedł, podrapał się po wąsach i był zadowolony. Ale operator mówi, że ma jeszcze trochę taśmy. Mówi: "Mietek, Mietek! Ja jeszcze zrobię zbliżenie twojej głowy i niedźwiedziego łba". Podszedłem wtedy do miśka i przestraszyłem się go. Dopiero! On to wyczuł, a że mańkut był, więc łupnął mnie lewą łapą. I to z jaką siłą mnie walnął! Ważyłem wtedy 82 kg i przeleciałem około dziesięć metrów w powietrzu — mówił w tej samej rozmowie.
Jakby tego było mało, niedźwiedź zerwał stalową linkę i uciekł do lasu, przerażając przypadkowe osoby, które nieopodal zbierały jagody.
Zobacz zdjęcia z planu "Krzyżaków". Jak wyglądały nagrania? Kliknij >>>TUTAJ.
Momentami bywało zabawnie
Problemy na planie "Krzyżaków" na szczęście nie ograniczały się jedynie do wypadków. Prace nad scenami uczt również obfitowały w zabawne i nieco absurdalne sytuacje. Podobno statyści rzucali się na pieczone cielaki i prosiaki, zanim zaczęto kręcić.
Natomiast kiedy udało się ich zdyscyplinować, pojawił jeszcze większy problem — mięso psuło się pod gorącymi reflektorami, a statyści, kiedy już przyszedł odpowiedni moment, odmówili jedzenia. W rezultacie konieczne było przygotowanie nowych potraw.
Z podobnymi trudnościami ekipa spotkała się przy realizacji sceny uczty na Wawelu. Stoły były zastawione suto, jednak okazało się, że jedzenie jest jedynie udawane, wykonane z papier mâché.
Wszyscy udawali jedzenie, oczywiście za wyjątkiem króla, który jadł prawdziwego kurczaka. Podawano mi go do każdego ujęcia, a ujęć było sporo. Król nie mógł jeść napoczętego kurczaka, więc ciągle dostawałem nowego. Koledzy, grający polskich rycerzy i Krzyżaków, byli straszliwie głodni, bo kręciliśmy od rana, już sporo godzin. W brzuchach im burczało. W końcu jeden z Krzyżaków nie wytrzymał i powiedział: "Ty, Jagiełło, bądź człowiekiem, rzuć chociaż skrzydełko" – opowiadał Emil Karewicz.
"Krzyżacy" pozostają jednym z najbardziej kultowych i przełomowych filmów w historii polskiego kina. Mimo licznych trudności na planie film zyskał ogromne uznanie, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Zobacz zdjęcia z planu "Krzyżaków". Jak wyglądały nagrania? Kliknij >>>TUTAJ.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na RadioPogoda.pl!