Lato z Agnieszką Osiecką w Teatrze Atelier. Muzyka, teatr i pamięć
Rusza 33. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Radio Pogoda jest patronem medialnym tej edycji. Na publiczność czekają niezapomniane przeżycia muzyczne i nie tylko. Oto szczegóły.
- Radio Pogoda jest patronem medialnym wydarzeń na sopockiej scenie.
- W programie liczne koncerty i spektakle.
- Nie zabraknie też festiwali, na które warto się wybrać.
Lato w Teatrza Atelier w Sopocie zacznie się od wielkich klasyków. Już 2 lipca na wielkie otwarcie lata spektaklem "Zbrodnia i kara" w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. Spektakl będzie można zobaczyć od czwartku do niedzieli, a jak wiadomo "Zbrodnia i kara" to swoistego rodzaju zanurzenie się w mroku ludzkiej duszy. To nie jest zwykła sztuka, to bolesne wyznanie.
Rozwiąż quiz. Jesteś mistrzem, jeśli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem...
Quiz: Quiz. Jak dobrze znasz piosenki Osieckiej? 10/15 to już sukces
6-12 lipca. To czeka na publiczność
Drugi tydzień lipca czas na prolog nowego festiwalu "Trójmiasto wielu kultur - dawniej i dziś". We wtorkowy (7 lipca) wieczór posłuchamy piosenek Agnieszki Osieckiej i Marlene Dietrich w wykonaniu Joanny Staneckiej.
W środę i czwartek (8 i 9 lipca) na naszych deskach pojawi się Hanna Banaszak - wieloletnia przyjaciółka teatru, której koncerty pokochała sopocka publiczność. W piątek (10 lipca) odwiedzimy Paryż za sprawą koncertu "Romantic Paris" w wykonaniu Chris Schittulli & Wiesław Prządka Trio.
W sobotę (11 lipca) w magiczny świat piosenki aktorskiej zabierze nas Katarzyna Groniec.
Na niedzielne (12 lipca) popołudnie przygotowaliśmy dla Państwa kolejną nowość… Rozpoczęcie cyklu "Klasyka u Agnieszki". Utwory cenionych kompozytorów wykona akordeonista i bandoneonista Paweł Zagańczyk.
Spektakl muzyczny, czyli piosenki "dla Sopotu"
Od 16 do 19 lipca na naszej scenie spektakl muzyczny "Danse Macabre - Agnieszki Osieckiej piosenki ostatnie", podczas którego usłyszymy piosenki napisane dla Sopotu, które wracają tutaj na 90. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej.
Nowe aranżacje autorstwa Adama Żuchowskiego pozwalają im wybrzmieć jeszcze mocniej. Jazz, piosenka aktorska i kameralne brzmienia tworzą przestrzeń intymną, chwilami niemal szeptaną. Taką, w której każde słowo ma znaczenie… Wśród solistów znajdą się Joanna Knitter, Marcin Januszkiewicz, Arkadiusz Brykalski i André Ochodlo.
20 lipca i start festiwalu
Już 20 lipca start premierowej edycji festiwalu "Trójmiasto wielu kultur - dawniej i dziś". W programie między innymi darmowe projekcje filmów, warsztaty kaszubskie - zarówno teoretyczne wykłady, jak i praktyczne zajęcia taneczne oraz warsztaty piśmiennictwa. Nie zabraknie też międzynarodowych muzycznych doświadczeń.
22 lipca koncert "Polska w sercach ludzkich w czasie i przestrzeni" w wykonaniu Evgena Malinowskiego.
23 lipca odwiedzą nas goście z Austrii. Koncert "Moder Klezmer" zagra dla nas Moritz Weiß Klezmer Trio.
24 lipca, zaraz po dniu austriackim, czeka nas dzień bułgarski, który uświetni duet Ivan Garbachev & Milena Kostova. 25 lipca natomiast koncert "Pomorskie Etno-Folk Industrial" - pomysł na kultywowanie tradycji Powiśla poprzez muzykę - w wykonaniu zespołu X-Projekt, Kobiecych Serc i Michaela Jonesa.
W niedzielę 26 lipca duet Uliany & Serhiy Savchenko - prywatnie córki i ojca - którzy zaprezentują swój koncert „Jak kończą się bajki…”.
30 lipca - 2 sierpnia w Sopocie
Od 30 lipca do 2 sierpnia na naszej scenie premierowy koncert "Modlitwy z końca świata", podczas którego André Ochodlo razem z zespołem The Jazzish Company zaprezentują nowe interpretacje wierszy wielkich poetów, w tym Rose Ausländer, Selmy Meerbaum, Paula Celana i Itzika Mangera.
Muzykę skomponowali specjalnie dla niego znani polscy kompozytorzy. Program przypomina o tym utraconym świecie - miejscu będącym jednocześnie cudem i raną historii.
Festiwal "Pamiętajmy o Osieckiej"
Następnie wyczekiwany Festiwal "Pamiętajmy o Osieckiej". To ogólnopolski konkurs wokalny organizowany przez poznański Teatr Nowy. II etap tego konkursu, jak co roku, będzie miał miejsce na sopockiej scenie.
Dziesięcioro finalistów pod czujnym okiem Jerzego Satanowskiego przygotuje się do 8 koncertów, które poprowadzi Magda Smalara. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania piosenek Patronki Teatru w nowych interpretacjach od 5 do 9 sierpnia.
Sierpień również pełen wrażeń i kultury
W sierpniu kilkukrotnie uczcimy pamięć wielkiej artystki i przyjaciółki Teatru - Magdy Umer. Pierwsi zrobią to Nula Stankiewicz i Janusz Strobel w koncercie "Tak młodo jak teraz - Pamięci Magdy Umer", który usłyszymy 11 sierpnia.
Dzień później karierę Barbry Streisand przybliży nam w swoim recitalu Karolina Arczewska. 13 i 14 sierpnia swój spektakl muzyczny "Wisławie - Grażyna" zaprezentuje jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek teatralnych i filmowych - Grażyna Szapołowska.
Kolejne dwa dni spędzimy z Katarzyną Żak i jej recitalami: "Miłość. Wersja Live" (15 sierpnia) oraz "Bardzo śmieszne piosenki" (16 sierpnia).
Przedsotatni tydzień
W przedostatnim tygodniu przeniesiemy się na aleję gwiazd za sprawą koncertu Anny Sroki-Hryń, która 19 sierpnia zaśpiewa historię największych ikon polskiej i światowej sceny.
20 sierpnia koncert "THE BEST OF" Krystyny Stańko. Będzie to spotkanie z muzyką pełną emocji, elegancji i artystycznej swobody, które doskonale wpisze się w klimat tego legendarnego miejsca nad morzem.
Następnie w piątek 21 sierpnia Anna Ozner & Tango Attack zagrają koncert "Moje Boskie Buenos", ukazujący różnorodne oblicza tanga - gatunku od lat fascynującego swoją emocjonalnością, ekspresją i niezwykłą siłą oddziaływania.
22 sierpnia Basia Małecka wykona piosenki Agnieszki Osieckiej w całkiem nowych, dalekich od oryginału interpretacjach, w aranżacjach Jacka Piskorza, który będzie jej akompaniować. W niedzielę 23 sierpnia koncert "Z Wasowskim do łóżka zaśpiewa artystka jazzowa, obdarzona wyjątkowo inteligentną wrażliwością muzyczną - Monika Borzym.
26 sierpnia monodram muzyczny poświęcony życiu i twórczości Tiny Turner, w wykonaniu Natalii Sikory, o tytule "You’re the Best".
Kolejne dwa dni (27 i 28 sierpnia) spędzimy przy dźwiękach koncertu Grażyny Łobaszewskiej wraz z zespołem Ajagore. Nie zabraknie tytułów takich jak "Czas nas uczy pogody", "Brzydcy" czy "Za szybą (całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę)".
Sierpień rozpoczęliśmy oddaniem hołdu wybitnej Artystce - Magdzie Umer i tak go też zakończymy. Tym razem, 29 sierpnia , koncertem "Ta podróż wciąż trwa. Najpiękniejsze piosenki Magdy Umer…".
Przy mikrofonie Lena Piękniewska. 30 sierpnia będzie kolejnym dniem poświęconym Mistrzyni Słowa. Odsłuchamy wspólnie recital Magdy Umer z 2019 roku nagrany w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej.
Bilety dostępne na stronie www.teatratelier.pl oraz w kasie teatru (otwartej dwie godziny przed każdym wydarzeniem).
Źródła: RadioPogoda.pl, Materiały prasowe