Nowe badanie wykazuje, że siedem zdrowych nawyków może prawie o połowę zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera u osób najbardziej podatnych z przyczyn genetycznych. Obejmują one m.in. aktywność fizyczną oraz utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi, poziomu cukru i odpowiedniej wagi.
7 zdrowych nawyków wpływa nie tylko na choroby sercowo-naczyniowe
Siedem zdrowych nawyków, których wpływ na rozwój choroby Alzheimera badali naukowcy, to Life’s Simple 7, czyli 7 czynników, zdefiniowanych przez American Heart Association, które są bardzo istotne dla zdrowia układu krążenia. Okazuje się, że zmieniając swój styl życia, można łatwo nie tylko zmniejszyć ryzyko chorób serca i układu krążenia, ale też odnieść inne istotne korzyści zdrowotne. Life’s Simple 7 to:
- Utrzymywanie ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie
- Utrzymywanie cholesterolu na właściwym poziomie
- Zmniejszenie poziomu cukru we krwi
- Codzienna aktywność fizyczna dla serca
- Dieta zdrowa dla serca
- Niepalenie tytoniu
Zdrowe nawyki zmniejszają ryzyko alzheimera, także u obciążonych genetycznie
Wcześniej już zdrowe nawyki Life’s Simple 7 powiązano z niższym ogólnym ryzykiem demencji, jednak dotąd naukowcy nie byli pewni, czy dotyczy to także osób z wysokim ryzykiem genetycznym. Teraz udało się to potwierdzić amerykańskim naukowcom, którzy wyniki swojej pracy opublikowali w czasopiśmie Neurology.
„To dobra wiadomość także dla osób, które są najbardziej narażone na ryzyko genetyczne choroby Alzheimera, ponieważ prowadzenie zdrowszego stylu życia prawdopodobnie wiąże się z mniejszym ryzykiem demencji” – stwierdziła prof. Adrienne Tin z University of Mississippi, główna autorka badania.
Jak przeprowadzono badanie
Zespół śledził 11 561 osób przez mniej więcej 30 lat, od roku 1987-89 do 2019. Średni wiek uczestników na początku badania wynosił 54 lata. Określono, w jakim stopniu stosowali się oni do czynników Life’s Simple 7 i wygenerowano genetyczne oceny ryzyka, uwzględniając m.in. obecność wariantu genu związanego z chorobą Alzheimera o nazwie ApoE4 lub mutacji ApoE2 którą wiązano z zapobieganiem demencji. Pod koniec badania demencja rozwinęła się u 2234 uczestników. We wszystkich grupach ryzyka genetycznego odnotowano tę samą zależność – w im większym stopniu uczestnicy stosowali się do zasad Life’s Simple 7, tym niższe było ryzyko wystąpienia demencji.
„Potrzebne są większe próbki z różnych populacji, aby uzyskać bardziej wiarygodne szacunki wpływu tych modyfikowalnych czynników zdrowotnych na ryzyko demencji w różnych grupach ryzyka genetycznego i pochodzeniu przodków” – podkreśla potrzebę kontynuacji badań prof. Tin.
Obecnie w Stanach Zjednoczonych na alzheimera cierpi około sześciu milionów ludzi. Szacuje się, że do 2050 r. liczba zachorowań na tę chorobę na całym świecie potroi się i osiągnie poziom ponad 150 milionów.
Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.
Przeczytaj też: