Choinka sztuczna czy naturalna? Które drzewko bożonarodzeniowe jest bardziej ekologiczne? [Wyjaśniamy] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Choinka sztuczna czy naturalna? Które drzewko bożonarodzeniowe jest bardziej ekologiczne? [Wyjaśniamy]

Choinka sztuczna czy naturalna? Które drzewko bożonarodzeniowe jest bardziej ekologiczne? [Wyjaśniamy]

Jaką choinkę bożonarodzeniową wybrać: sztuczną czy naturalną? Dowiedz się, która opcja jest lepsza oraz bardziej ekologiczna.

Grudzień zbliża się wielkimi krokami i pora zacząć planować świąteczne sprawunki z odpowiednim wyprzedzeniem. A jednym z najważniejszych punktów zakupowych dotyczących Bożego Narodzenia jest świąteczna choinka. I tu pojawia się zasadnicza kwestia – która choinka jest lepsza: sztuczna czy naturalna? Sprawdźmy, która jest bardziej przyjazna dla środowiska.

Sztuczna czy prawdziwa?

Z pozoru sztuczna choinka, którą można co roku wyjmować i na nowo przyozdabiać zdaje się lepszym wyborem pod względem ekologii: nie przyczyniamy się do wycinania drzew, w dodatku taka choinka może służyć w kolejnych latach. Jednak to nie takie proste. Jak wyjaśnia Andy Finton, dyrektor międzynarodowej organizacji ochrony przyrody Nature Conservancy, „to znacznie bardziej zniuansowana i złożona sprawa”. Według niego z badań wynika, że sztuczna choinka wykorzystywana jest przez mniej niż sześć lat, po czym kupowana jest nowa, a jednocześnie wyprodukowanie jej zostawia znacznie większy ślad węglowy niż jest to w przypadku naturalnego drzewka.

„Jeśli sztuczne choinki są używane dłużej, to wówczas zmienia się ta równowaga. Czytałam, że aby uzyskać równowagę w tej kwestii, sztuczną choinkę trzeba by trzymać przez około 20 lat” – wyjaśnia w rozmowie z telewizją CNN.

Dzieje się tak dlatego, że sztuczne choinki zazwyczaj produkowane są polichlorku winylu (PCV). Taki plastik, będący produktem wywodzącym się z paliw kopalnych, wytwarzany jest zanieczyszczających przyrodę fabrykach. Ponadto PCV według niektórych badań łączy się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka oraz innymi zagrożeniami dla zdrowia publicznego. Do tego dochodzi jeszcze kwestia transportu: sztuczne choinki najczęściej produkuje się w Chinach, więc również ich transport na inne kontynenty obciąża środowisko naturalne.

Choinka naturalna – dlaczego warto na nią postawić?

Przeciętnie wyhodowanie średniej wielkości drzewka bożonarodzeniowego trwa około 7 lat – wynika z obliczeń amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia Drzewek Bożonarodzeniowych. Kiedy choinka rośnie, wchłania dwutlenek węgla i oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Wydawać by się mogło, że ścinanie takich drzewek jest bezsensowne. Jednak ich hodowle w szkółkach i zrównoważona, odpowiednio planowana gospodarka, połączona z sadzeniem nowych choinek w miejsce starych pozwala na wyrównanie ewentualnych strat środowiskowych. Należy tylko pilnować, żeby naturalne drzewko kupować u rzetelnego dostawcy, z pewnego źródła, żeby mieć pewność że nie są to drzewka pozyskiwane nielegalnie z lasu.

Innym pozytywnym aspektem kupowania naturalnej choinki bożonarodzeniowej jest fakt, że są hodowane w kraju, często niezbyt daleko od punktów sprzedażowych. Dzięki temu ich transport nie obciąża zbytnio środowiska i pomaga rozwijać lokalne biznesy, wspierając lokalną gospodarkę.

Choinka, choinka i po świętach

Kiedy już kończy się Boże Narodzenie, a prawdziwa choinka zaczyna się już osypywać, to najwyższa pora się jej pozbyć. W przypadku plastikowych drzewek nie ma problemu – lądują z powrotem w piwnicy lub na strychu. Naturalne z kolei z reguły kończą przy śmietnikach. Jednak nawet tutaj uwypukla się kolejna przewaga drzewek naturalnych nad sztucznymi: plastikowe drzewko po wyrzuceniu na śmietniku będzie się rozkładać setki lat, często wydzielając trujące chemikalia. Z kolei choinka naturalna po rozdrobnieniu może być wykorzystywana do wzmacniania brzegów drzew, użyźniania gleby czy nawet jako karma dla zwierząt.

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >