Choinka na Boże Narodzenie – jaka jest jej historia? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Choinka na Boże Narodzenie – jaka jest jej historia?

Choinka na Boże Narodzenie – jaka jest jej historia?

Dowiedz się, jak choinka stała się elementem tradycji bożonarodzeniowej. Przybliżamy historię świątecznego dekorowania drzewek oraz opisujemy, jak ozdabia się je na Boże Narodzenie w różnych stronach świata.

Na długo przed chrześcijaństwem rośliny, które pozostawały zielone przez cały rok miały w trakcie zimy specjalne znaczenie dla ludzi. W wielu miejscach świata wierzono, że udekorowane zielonymi gałązkami domy w ten sposób będą chronione przed złymi mocami a ich mieszkańcy obronią się przed chorobami i nieszczęściem. Na półkuli północnej najkrótszy dzień i zarazem najkrótsza noc w roku, czyli przesilenie zimowe, wypada 21 lub 22 grudnia i jest początkiem astronomicznej zimy. Przed wiekami wierzono też, że jest to czas, w którym bóstwo-Słońce na czas zimy słabnie i choruje. Z tego powodu elementy wiecznie zielonych roślin są swego rodzaju przypomnieniem, że za jakiś czas wszystko odrośnie a Słońce powróci silniejsze wraz z wiosną i latem.

Choinka Bożonarodzeniowa rodem z Niemiec

Za kraj, w którym dekorowanie drzewek na Boże Narodzenie się rozpoczęło, powszechnie uważa się Niemcy. Według zapisów historycznych sięgających XVI wieku już wtedy chrześcijanie zaczynali ozdabiać drzewa lub wznosić w domach drewniane piramidy dekorowane gałęziami i świecami. Według legendy to Marcin Luter jako pierwszy ozdobił choinkę świecami pewnego zimowego wieczora, gdy wracał do domu i układał w myślach kazanie – miał się wówczas zachwycić gwiazdami przeświecającymi przez gałęzie drzew. Aby ukazać piękno tej sceny swojej rodzinie, ustawił w głównej izbie choinkę i przyczepił świeczki do jej gałęzi.

Choinki bożonarodzeniowe na świecie

Dziś trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez pięknie ozdobionych drzewek. Jednak w różnych stronach świata robi się to na różne sposoby. Sprawdź, jak wyglądają drzewka bożonarodzeniowe w wybranych krajach świata:

Meksyk

W tym kraju główną ozdobą świąteczną jest szopka (el Nacimiento) a choinka często stanowi element jej kompozycji. W charakterze choinek w większości domów występuje niewielkie, sztuczne drzewko (arbolito) – prawdziwa sosna jest uważana za luksus.

Szwecja

Większość Szwedów kupuje choinki na długo przed wigilią, jednak dekoruje je na kilka dni przed świętem Bożego Narodzenia. Często na dekoracje składają się gwiazdy, błyskotki czy ozdoby wykonane ze słomy. Popularne są również kolorowe podobizny zwierząt wykonane z drewna i kawałków słomy.

Czytaj też:

Hiszpania

Popularną zabawą dla dzieci w Katalonii jest umieszczenie na pniu drzewa rozmaitych drobnych upominków jak słodkości, orzechy czy inne łakocie. Następnie dzieci starają się je strącić z drzewa, żeby móc się nimi objadać.

Filipiny

Prawdziwe choinki są tam bardzo drogie i mało kogo na ni stać, więc często rodziny same wykonują sztuczne drzewka z dostępnych materiałów. Robi się je między innymi z bambusa i papieru ryżowego a z celofanu często robi się Gwiazdę Betlejemską.

Włochy

W tym kraju zazwyczaj kołyska przedstawia Świętą Rodziną w stajence i jest centralnym punktem dekoracji bożonarodzeniowych. Figurki Świętej Rodziny często są małymi dziełami sztuki, wykonywanymi ręcznie z ogromną pieczołowitością. Scena jest często przedstawiana w formie trójkąta przypominającego piramidę (zwanego ceppo) wykonanego z drewna. Wszystko ozdobione jest kolorowym papierem, szyszkami i miniaturowymi proporczykami. Ceppo w wielu włoskich domach do dziś zastępuje choinkę.

Japonia

W Kraju Wschodzącego Słońca Boże Narodzenie świętuje się w nieco inny niż u nas sposób. Tutaj poświęcone jest one głównie dzieciom i drzewka świąteczne dekorowane są zabawkami, lalkami, ornamentami z papieru i innymi ozdobami. Jedną z najpopularniejszych ozdób jest łabędź z origami. W święta japońskie dzieci wymieniają się tymi złożonymi z papieru „ptakami pokoju” na znak sprzeciwu wobec wojny.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz więcej >