Burza: jak się zachować, żeby uniknąć zagrożenia? Cz. 2: W domu [PORADNIK] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Burza: jak się zachować, żeby uniknąć zagrożenia? Cz. 2: W domu [PORADNIK]

Burza: jak się zachować, żeby uniknąć zagrożenia? Cz. 2: W domu [PORADNIK]

Jak się zachować podczas burzy? Co robić w domu lub innym zamkniętym pomieszczeniu, żeby uniknąć obrażeń od pioruna? Poznaj praktyczne porady, które mogą uratować ci życie.

Lato to okres intensywnych burz. Warto więc wiedzieć, jak się do nich przygotować oraz jak się zachować, gdy zostaniemy przez burzę zaskoczeni. Oto kilka praktycznych porad przygotowanych przez amerykańską agencję Centra Kontroli i Zapobiegania Chorbom (CDC), które warto znać.

Pisaliśmy już o zasadach bezpieczeństwa, jeśli burza złapie nas na otwartym terenie. Teraz skupimy się na tym, jak zachować się wewnątrz budynku, ponieważ – wbrew pozorom – tu również nie zawsze jesteśmy bezpieczni. Około jedna trzecia obrażeń powodowanych przez uderzenia pioruna ma miejsce właśnie wewnątrz pomieszczeń. Poniżej prezentujemy porady, jak się zachować tak, żeby zmniejszyć ryzyko tragedii spowodowanej uderzeniem pioruna.

Co robić wewnątrz budynku podczas burzy:

Unikaj wody

Podczas burzy zasada jest taka sama – zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz: unikać wody! W trakcie burzy nie bierz prysznica, nie myj naczyń i unikaj kontaktu z wodą w podczas trwania wyładowań. Błyskawica może bowiem podróżować również poprzez system kanalizacyjny w budynku.

Unikaj wyposażenia elektronicznego

Podczas burzy nie używaj komputera, laptopa, gier wideo, pralki, zmywarki, elektrycznego piekarnika i jakichkolwiek urządzeń zasilanych z gniazdka. Piorun może podróżować także przez system elektryczny naszego budynku oraz wszelkie metalowe kable i druty w betonowych ścianach. Najlepiej żeby urządzenia w twoim domu były chronione odpowiednimi urządzeniami przeciwprzepięciowymi, mogącymi ustrzec je przed zniszczeniem.

Nie korzystaj z telefonów stacjonarnych

Tradycyjne telefony stacjonarne podczas burzy nie są bezpieczne! Nie używaj ich w trakcie burzy. Można jednak bezpiecznie korzystać z telefonów bezprzewodowych i komórkowych.

Nie podchodź do okien, drzwi, tarasu lub balkonu

Pamiętaj też o zasadzie, żeby podczas burzy nie kłaść się na betonowej podłodze i nie przyciskać się do betonowych ścian. Pamiętaj też, że piorun może podróżować przez jakiekolwiek obiekty z metalu, więc dotyczy to również zbrojonego metalem betonu.

Sprawdź też:

O czym pamiętać i czego nie robić podczas burzy

Czy korzystanie z urządzeń elektrycznych podczas burzy jest bezpieczne?

Podczas burzy nie używaj komputera, laptopa, gier wideo, pralki, zmywarki, elektrycznego piekarnika i jakichkolwiek urządzeń zasilanych z gniazdka.

Czy można korzystać z komórki podczas burzy?

Tradycyjne telefony stacjonarne podczas burzy nie są bezpieczne! Nie używaj ich w trakcie burzy. Można jednak bezpiecznie korzystać z telefonów bezprzewodowych i komórkowych.

Czy można się kąpać w domu podczas burzy?

W trakcie burzy nie bierz prysznica, nie myj naczyń i unikaj kontaktu z wodą w podczas trwania wyładowań. Błyskawica może bowiem podróżować również poprzez system kanalizacyjny w budynku.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >