Jak się zachować podczas burzy? Co robić na otwartym terenie, by nie zostać uderzonym przez piorun? Poznaj praktyczne porady, które mogą uratować ci życie.
Spis treści:
Lato to okres intensywnych burz. Warto więc wiedzieć, jak się do nich przygotować oraz jak się zachować, gdy zostaniemy przez burzę zaskoczeni. Oto kilka praktycznych porad przygotowanych przez amerykańską agencję Centra Kontroli i Zapobiegania Chorbom (CDC), które warto znać.
Co robić na zewnątrz podczas burzy:
Sprawdź prognozę pogody
Zanim zaplanujesz jakiegokolwiek rodzaju aktywność na świeżym powietrzu w czasie, kiedy mogą mieć miejsce burze, sprawdź prognozę pogody. Jeśli zapowiadane są burze z piorunami, zastanów się nad przełożeniem aktywności lub upewnij się, że w razie czego będziesz miał do dyspozycji odpowiednie schronienie.
Schowaj się w pomieszczeniu
Gdy usłyszysz grzmot, poszukaj bezpiecznego schronienia. Za dobre schronienia podczas burzy uważa się domy, biura, sklepy, centra handlowe oraz samochody z twardym dachem (nie kabriolety).
Szukaj schronienia od razu
Nawet jeśli zostałeś przez burzę złapany na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia natychmiast – bez zbędnej zwłoki. Najważniejsze to oddalić się z niebezpiecznej strefy. Pochylenie się i skradanie może zmniejszyć niebezpieczeństwo uderzenia przez piorun, jednak nie zlikwiduje całkowicie zagrożenia.
Otwarty teren bez schronienia – co robić?
Jeśli znalazłeś się w takiej właśnie sytuacji podczas burzy i nie możesz liczyć na żadne porządne schronienie, postaraj się podjąć następujące kroki:
- Natychmiast zejdź wyższych punktów, takich jak wzgórza, wzniesienia lub górskie szczyty;
- Nigdy nie kładź się płasko na ziemi. Skradaj się w skulonej pozycji, ze schowaną głową i rękoma zakrywającymi uszy. Kontakt z ziemią powinien być minimalny.
- NIGDY NIE CHOWAJ SIĘ POD POJEDYNCZYM DRZEWEM!
- Nigdy nie chowaj się pod górskimi klifami lub nawisami skalnymi.
- Niezwłocznie odejdź od strumyków, rzek, jezior i jakiejkolwiek wody (która doskonale przewodzi prąd).
- Trzymaj się się z daleka od obiektów przewodzących prąd, takich jak drut kolczasty, linie wysokiego napięcia, wiatraki itp.
- Jeśli podróżujecie większą grupą – podczas burzy się rozproszcie. Jeśli nie będziecie w zwartej masie, to zredukujecie niebezpieczeństwo obrażeń u większej liczby osób, jeśli piorun uderzy w ziemię w waszym pobliżu.
Czego nie robić podczas burzy
Podczas burzy z piorunami nie zostawaj w otwartych pojazdach (np. na rowerze, motocyklu, w samochodzie typu kabriolet, wózkach golfowych) oraz na otwartej przestrzeni. Unikaj przebywania na tarasie, obiektach sportowych, polach golfowych, parkach, placach zabaw, na plaży i w pobliżu zbiorników wodnych.
Nie stawaj w pobliżu wysokich struktur. Pamiętaj też, że piorun może podróżować przez jakiekolwiek obiekty z metalu, więc dotyczy to również zbrojonego metalem betonu. Podczas burzy z piorunami nie kładź się więc na betonowej podłodze, ani nie przyciskaj się do betonowych ścian budynków.
Zobacz też:
O czym pamiętać i czego nie robić podczas burzy
Czego nie robić podczas burzy na otwartym terenie?
Gdy zostaniesz złapany przez burzę, NIGDY NIE CHOWAJ SIĘ POD POJEDYNCZYM DRZEWEM!
Co robić podczas burzy?
Natychmiast zejdź wyższych punktów, takich jak wzgórza, wzniesienia lub górskie szczyty. Niezwłocznie odejdź też od strumyków, rzek, jezior i jakiejkolwiek wody.
Czy kłaść się na ziemi podczas burzy?
Nigdy nie kładź się płasko na ziemi. Skradaj się w skulonej pozycji, ze schowaną głową i rękoma zakrywającymi uszy. Kontakt z ziemią powinien być minimalny.