"Brudne" łokcie i kolana mogą być objawem chorób - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Brudne” łokcie i kolana mogą być objawem chorób

„Brudne” łokcie i kolana mogą być objawem chorób

Wyglądają nieestetycznie, ale czasem, mimo dbałości o higienę problem się powtarza. „Brudne” łokcie i kolana mogą być objawem chorób – sprawdź jakich.

Rogowacenie skóry

„Brudne” kolana i łokcie wcale nie wiążą się z brakiem higieny. To wynik przesuszenia skóry i rogowacenia naskórka. Ten proces trwa cały czas i jest potrzebny do odnawiania naskórka i powstaniu warstwy chroniącej przed na przykład utratą wody. Normalnie taki cykl trwa 28 dni, ale czasem z różnych przyczyn się wydłuża, a martwy, zrogowaciały naskórek zaczyna się gromadzić w warstwie rogowej skóry. Właśnie wtedy mamy do czynienia z efektem „brudnych” łokci i kolan. Powodem ich powstawania może być wiek, choroby skórne, zaburzenia hormonalne ale może to być również wynik niedoczynności tarczycy lub cukrzycy. Dlatego lepiej nie lekceważyć tego objawu.

„Brudne” łokcie i kolana a niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalne, bo organizm produkuje za mało hormonów tarczycowych. To z kolei ma bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry. Skóra osób cierpiących na tę chorobę jest blada, zimna i bardzo sucha, szczególnie na łokciach i kolanach, gdzie jest ciemniejsza i brzydko się łuszczy. Jeśli rogowaceniu naskórka towarzyszą takie objawy jak obrzęki, zaparcia, uczucie zmęczenia – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Choroba Hashimoto a stan skóry

Inną przyczyną nadmiernego rogowacenia naskórka może być choroba Hashimoto. jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W schorzeniu tym komórki tarczycy są uszkadzane przez własne przeciwciała chorego. Prowadzi to do powolnego niszczenia i zwłóknienia gruczołu, a w efekcie zmniejszenia produkcji hormonów. Jednym z efektów tej choroby jest nie tylko efekt „brudnych” łokci i kolan, ale także rogowacenie skóry na dłoniach i stopach. Jeśli masz niskie ciśnienie, często jest ci zimno, włos stają się łamliwe – skontaktuj się z lekarzem.

„Brudne” łokcie i kolana a cukrzyca

Cukrzyca to choroba przewlekła, wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania hormonu zwanego insuliną. Hormon ten wytwarzany jest w trzustce, a zaburzenia jego działania powodują nadmierne rogowacenie naskórka. Jeśli masz „brudne” łokcie i kolana, a dodatkowo towarzyszą im takie objawy jak wilczy apetyt, utrata masy ciała, częste oddawanie moczy, uczucie pragnienia czy mrowienie stóp i dłoni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Cukrzyca rozwija się powoli i pierwsze jej objawy bardzo łatwo zlekceważyć.

ZOBACZ TEŻ:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Komentarze

Jedna odpowiedź do „„Brudne” łokcie i kolana mogą być objawem chorób”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >