Autyzm rozwija się inaczej u chłopców i u dziewczyn? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Autyzm rozwija się inaczej u chłopców i u dziewczyn?

Autyzm rozwija się inaczej u chłopców i u dziewczyn?

Autyzm różni się w zależności od płci – uważają naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Dowiedz się więcej o najnowszym badaniu.

Wyniki badań przeprowadzonych w USA sugerują, że autyzm może rozwijać się inaczej u chłopców, a inaczej u dziewczyn. Wynika z tego, że wyniki badań autyzmu, które dotąd przeprowadzano głównie na grupach złożonych z chłopców, mogą nie mieć bezpośredniego przełożenia na tę przypadłość u dziewczyn.

Spektrum zaburzenia autyzmu czterokrotnie częściej występuje u chłopców, niż u dziewcząt, co może tłumaczyć, dlaczego naukowcy przeprowadzali mniej badań nad jego występowaniem u żeńskiej części populacji.

„Nowe badanie przynosi nam swego rodzaju mapę drogową, pomagającą nam zrozumieć, jak lepiej dobrać obecne i przyszłe interwencje tak, aby zapewnić właściwy sposób leczenia, dostosowany do indywidualnych przypadków” – powiedział szef grupy naukowców, Kevin Pelphrey – ekspert ds. autyzmu na uniwersytecie medycznym Wirginii w USA.

„Odkrycie, że przypadku u dziewczyn i chłopców mogą być różne, rozwija nasze rozumienie autyzmu” – dodał Pelphrey w opisie pracy opublikowanej w dzienniku „Brain” („Mózg”).

Jak wyglądało badanie?

W ramach swojej pracy naukowcy połączyli obrazowanie mózgu ze swego rodzaju dochodzeniem genetycznym, aby dowiedzieć się więcej na temat autyzmu u dziewczyn. Rezonans magnetyczny wykorzystano, aby zbadać mózg podczas interakcji społecznych. Okazało się, że dziewczyny z autyzmem wykorzystują inne obszary mózgu niż dziewczyny, które nie cierpią na tę przypadłość.

Różnica między dziewczynami z i bez autyzmu była inna niż różnice między chłopcami z autyzmem i bez niego. Oznacza to, że mechanizmy mózgowe zaangażowane w występowanie schorzenia są różne, w zależności od płci – uważają autorzy pracy.

Może Cię zainteresować:

Różnice w mózgu?

Naukowcy odkryli ponadto, że u cierpiących na autyzm dziewcząt występowała znacznie większa liczba wariantów genów aktywnych podczas wczesnego rozwoju regionu mózgu znanego jako prążkowie. Uważa się, że ta część kresomózgowia odpowiada za interpretowanie interakcji społecznych oraz posługiwanie się językiem mówionym.

Kevin Pelphrey ma nadzieję, że badania prowadzone przez jego zespół w przyszłości mogą się przyczynić do wytworzenia nowych strategii leczenia autyzmu, dopasowanych do płci.

Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.

Zobacz więcej >