Konflikty zbrojne są niestety nieodłącznym elementem historii. Na szczęście są ludzie, którzy przeciwko wojnie protestują. Przedstawiamy najsłynniejsze protest songs.
Protest songs to po polsku „pieśni protestu”. Od razu należy zaznaczyć, że pieśń protestu nie musi być skierowana wyłącznie przeciwko wojnie. Protest songs reprezentują nurt muzyki zaangażowanej, której wymowa jest manifestem skierowanym przeciw jakiemuś zjawisku społecznemu lub politycznemu, np. przeciw wojnie, ale też biedzie czy rasizmowi. Jednak ten artykuł skupi się na pieśniach protestu, których wymowa jest przede wszystkich antywojenna.
Bob Dylan „Blowin’ in the Wind”
To jedna z najsłynniejszych piosenek amerykańskiego wokalisty. Warto dodać, że utwór “Blowin’ in the wind” stał się jednym ze wzorów współczesnego protest songu. Charakteryzuje się prostą, chwytliwą melodią i tekstem, w którym autor stawia pytania. Warto dodać, że są to pytania retoryczne lub takie, na które trudno jest odpowiedzieć. Na początku lat 60. XX wieku “Blowin’ in the wind” znalazł się w centrum walki ruchu o prawa obywatelskie i ruchu antywojennego.
Tekst piosenki interpretowany jest powszechnie jako filozoficzne rozważanie Dylana na tematy pokoju, wojny i wolności. Jednak tekst nie odnosi się do konkretnego wydarzenia politycznego. Jest to protest song, którego przesłanie jest uniwersalne i niosące nadzieję na lepszą przyszłość.
Protest song: John Lennon “Imagine”
“Imagine” to piosenka, która automatycznie kojarzy się z protest songiem. Podobnie jak “Blowin’ in the wind” utwór ma wymiar uniwersalny. John Lennon nawołuje w “Imagine” do wyobrażenia sobie świata bez granic, bez religii i przede wszystkim bez wojen. Przecież to właśnie o granice i religie wojny toczą się od zarania dziejów. Protest song Johna Lennona był jednym z najważniejszych utworów dla ruchu opowiadającego się przeciwko wojnie w Wietnamie. Wojna w Wietnamie, w której brały udział wojska amerykańskie wywołała w USA ogromne, często brutalnie tłumione, protesty.
Plastic Ono Band “Give peace a chance”
Plastic Ono Band to zespół tworzony przez Johna Lennona i jego żonę Yoko Ono. To kolejny protest song w wykonaniu słynnego Bitelsa. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ John Lennon słynął ze swojej pacyfistycznej i antysystemowej postawy. Razem z żoną, Yoko Ono, angażowali się w rozmaite inicjatywy na rzecz ruchu antywojennego. Co ważne lata ich popularność jako artystów przypadły akurat w czasie trwania wojny w Wietnamie na przełomie lat 60. i 70. “Give peace a chance” czyli “Daj szansę pokojowi” została zaśpiewana przez 500 tysięcy ludzi na wiecu antywojennym w Waszyngtonie w 1969 roku. Nie można zapomnieć też, że “Give peace a chance” powstała we współpracy z innym Bitelsem – Paule McCartneyem.
George Harrison “Give me love (Give Me Peace on Earth)
Członkowie zespołu The Beatles słynęli ze swoich antywojennych manifestów. Protest song George’a Harrisona powstał w czasie zaangażowania artysty w pomoc uchodźcom z wojny o niepodległość w Bangladeszu. “Give me love” jest również wyrazem zafascynowania wokalisty duchowością. Jak sam powiedział: “Dla mnie ten utwór jest modlitwą i osobistą deklaracją, pomiędzy mną a Panem, a także kimkolwiek, kto chce w tym uczestniczyć”.
Phil Ochs “The war is over”
Protest song amerykańskiego wokalisty należy do kanonu piosenek antywojennych. Utwór “The war is over” należy do najsłynniejszych pieśni protestu z lat 60. Tytuł piosenki nawiązuje do deklaracji kultowego amerykańskiego poety Allena Ginsberg, który w 1966 roku postanowił obwieścić światu, że wojna w Wietnamie się zakończyła. Nie była to oczywiście prawda, a jedynie swoiste zaklinanie rzeczywistości odnoszące się do siły idei. To właśnie Ginsberg zainspirował Ochsa do napisania utworu “The war is over”. Ponadto wokalista zorganizował także wiec antywojenny, na którym protest song “The war is over” został wykonany.
Zobacz też:
1 Komentarz
[…] Wiadomości […]