Abonament RTV 2022 – czy się zmieni, ile wyniesie i kto jest zwolniony z opłat?

2 min. czytania
15.12.2021 09:42
Zareaguj Reakcja
Ile wyniesie abonament w 2022 roku? Dowiedz się także, czy stawka ulegnie zmianie oraz kto nie musi go opłacać.
|
fot. Abonament RTV w 2022 roku Steve Johnson/Unsplash

Ile wyniesie abonament w 2022 roku? Dowiedz się, czy stawka ulegnie zmianie oraz kto nie musi go opłacać.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 25 maja 2021 roku przyjęła rozporządzenie dotyczące wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników telewizyjnych i radiowych w 2022 roku.

Stawki abonamentu RTV w 2022 roku

Wysokość tych opłat nie została zmieniona i wyniesie tyle samo co w 2021 roku. Oznacza to, że stawki abonamentu rtv w 2022 roku wyniosą odpowiednio:

  • 7,50 zł miesięcznie za za używanie odbiornika radiofonicznego (radia);
  • 24,50 zł miesięcznie za za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego.

Jakie zniżki abonamentu

Jednocześnie zdecydowano o utrzymaniu zniżki dla tych abonentów, którzy zapłacą za więcej niż jeden miesiąc z góry. Po uwzględnieniu zniżek wysokość abonamentu wyniesie odpowiednio:

Za używanie odbiornika radiofonicznego:

  • 14,60 zł za dwa miesiące;
  • 21,60 zł za trzy miesiące;
  • 42,80 zł za sześć miesięcy;
  • 81,00 zł za cały rok kalendarzowy.

Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego:

  • 47,50 zł za dwa miesiące;
  • 70,60 zł za trzy miesiące;
  • 139,70 zł za sześć miesięcy;
  • 264,60 zł za cały rok kalendarzowy.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Istnieje liczne grono osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu. Są to osoby, które:

  • ukończyły 75 lat. Co więcej, nie trzeba nawet wtedy zgłaszać tego na poczcie, by zostać zwolnionym z płacenia abonamentu – Poczta Polska sama, na bazie danych z bazy PESEL ustala, kto nie musi już płacić;
  • ludzie z I grupą inwalidzką;
  • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy;
  • bezrobotni;
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia;
  • osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności;
  • osoby korzystające z zasiłku.

Jeśli jest się osobą uprawnioną do zwolnienia z płacenia abonamentu z powodu innego niż ukończenie 75. roku życia, trzeba w wybranej placówce Poczty Polskiej przedstawić wymagane dokumenty, a także wypełnić odpowiednie oświadczenie. Dopiero wówczas zostaniemy zwolnieni z obowiązku płacenia.

Sprawdź też:

    WhatsApp – jak z niego korzystać, by móc rozmawiać za darmo [PORADNIK]