9 lutego urodził się Kazimierz Kaczor. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [9.02.2024] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 9 lutego urodził się Kazimierz Kaczor. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [9.02.2024]

9 lutego urodził się Kazimierz Kaczor. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [9.02.2024]

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 9 lutego. Właśnie tego dnia urodził się Kazimierz Kaczor. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi Dzień Puszczania Latawców, Święto Służby Więziennej, Dzień Opery oraz Dzień Oświadczyn. Sprawdź, co możemy celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Ansbert, Apolonia, Bernard, Cyryl, Donat, Felicjan, Gorzysław, Jakub, Marian, Nicefor, Pelagia, Pola, Pryma, Prymus, Reginald, Sabin i Sulisława.

9 lutego urodzili się: Wanda Flakowicz – polska lekkoatletka, specjalizująca się w pchnięciu kulą, Tadeusz Malak – aktor, reżyser i profesor sztuk teatralnych, Jerzy Piotrowski – perkusista rockowy i jazz-rockowy, Maciej Małek – aktor filmowy i teatralny, Richard Solarz – reżyser i operator filmowy, Kazimierz Kaczor – aktor teatralny i filmowy oraz prezenter telewizyjny, a także Piotr Tomala – polski taternik, alpinista i himalaista.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

Zobacz także: Wiemy, jak muzyka wpływa na działanie mózgu. Może zapobiec tej chorobie!

9 lutego urodził się Kazimierz Kaczor

Dziś swoje urodziny obchodzi Kazimierz Kaczor. Ten znany polski aktor filmowy i teatralny oraz prezenter telewizyjny przyszedł na świat 9 lutego 1941 roku w Krakowie. Na scenie zadebiutował już jako osiemnastolatek. Wykształcenie zdobywał na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Tuż po studiach Kazimierz Kaczor rozpoczął pracę w krakowskim Teatrze Starym. Po ośmiu latach aktor przeniósł się jednak do Warszawy i tam występował na deskach Teatru Współczesnego, Teatru Powszechnego oraz Teatru 6. piętro. W 1996 roku aktor został prezesem Związku Artystów Scen Polskich.

Oprócz gry w teatrze Kazimierz Kaczor chętnie występuje także w filmach i serialach. Dużą popularność zapewniła mu rola kaprala Leona Kurasia, w którą wcielał się w telewizyjnej produkcji „Polskie drogi”. Aktora można też oglądać w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, „Zmiennikach” Stanisława Barei, „Awanturze o Basię” Kazimierza Tarnasa oraz w „Złotopolskich”.

Zobacz także: Edmund Zaliński brał udział w wojnie secesyjnej. To on wymyślił saperkę

9 lutego – jakie święto niecodzienne?

9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jej historia sięga czasów starożytnych. Płaskie, okrągłe i wypiekane placki były znane już w dawnym Egipcie i spełniały kiedyś funkcję płatniczą. W starożytnym Rzymie jedzono za to focaccie przyprawiane ziołami i serem. Dziś to pyszne danie wywodzące się z kuchni włoskiej jest sławne na całym świecie. Wśród najpopularniejszych rodzajów pizzy jest pizza neapolitańska, margherita, marinara oraz capricciosa.

9 lutego to także Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem Do Pracy Zimą. Tego dnia świętują wszyscy dwóch kółek, którym niestraszne są trudne warunki atmosferyczne. Przy odrobinie wysiłku jednośladem można poruszać się nawet na mrozie. W ten sposób można wspomóc nie tylko swoją kondycję, ale również naszą planetę.

Zobacz także: Stoimy na szczycie organizmów żywych. A przynajmniej… tak nam się wydaje!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >