9 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [09.11.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 9 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [09.11.2023]

9 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [09.11.2023]

Dowiedzcie się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić. Kto ma imieniny i urodziny 9 listopada? Tego dnia przypada m.in. 108. rocznica urodzin Hanki Bielickiej.

,

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Światowy Dzień Pianistów, Dzień Cappuccino, Międzynarodowy Dzień Radiologii i Dzień Rozmowy O Pieniądzach. Sprawdź, co można celebrować 9 listopada, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Agrypin, Aleksander, Benignus, Benigny, Bogdan, Dziwigor, Elżbieta, Genowefa, Gorzysław, Joanna, Lilla, Ludwik, Nestor, Orestes, Ścibor, Świecław, Teodor i Ursyn.

Dziś urodzili się: Edward VII (1841; zm. 1910) – król Anglii; Jean Monnet (1888; zm. 1979) – francuski ekonomista i polityk, pionier Unii Europejskiej; Danzel (1976) – belgijski piosenkarz; Maja Włoszczowska (1983) – polska kolarka; Misheel Jargalsaikhan (1988) – polska aktorka; Ralph Kaminski (1990) – polski piosenkarz.

Zobacz także: Włodzimierz Zientarski to polski mistrz motoryzacji! Dziś obchodzi urodziny

Urodziny Hanki Bielickiej

Dziś przypada również 108. rocznica urodzin Hanki Bielickiej. Słynna artystka kabaretowa i aktorka urodziła się w 1915 r. w Kononowce nieopodal Połtawy, a więc na dzisiejszym terytorium Ukrainy. Miało to miejsce w trakcie ucieczki jej rodziców przed ofensywą państw centralnych. Po I wojnie światowej zamieszkała w Łomży, a potem w Warszawie.  

Bielicka była wszechstronnie utalentowana artystycznie. Znała też języki obce. Z wykształcenia była romanistką, ale ukończyła również warszawski Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. I to w tym kierunku podążyła.

Po II wojnie światowej występowała w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Teatrach Bagatela i Kameralnym w Łodzi, a także w Teatrach Współczesnym i Syrena w Warszawie. Działała też w kabaretach. W Kabarecie Siedem zrodziła się jej postać Dziuni Pietrusińskiej. W tej roli można było jej słuchać w słuchowisku radiowym „Podwieczorek przy mikrofonie”. Na przełomie lat 60. i 70. Związana była z kabaretem Pod Gwiazdami.

Była także aktorką. Miała na koncie 20 filmów, w tym: „Gangsterów i filantropów”, „Zakazane piosenki”, „Cafe pod Minogą”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Pana Wołodyjowskiego”. Swój talent pokazywała również w serialach, szczególnie w „Wojnie domowej”. Jej ostatnia rola miała miejsce w komedii romantycznej „Ja wam pokażę” z 2006 r. Bielicka zmarła w tym samym roku, 9 marca. Przyczyną śmierci były komplikacje po operacji tętniaka aorty.

Zobacz także: Beata Tyszkiewicz wraca na ekrany? „To ukłon w stronę fanów”

9 listopada – jakie święto niecodzienne?

9 listopada obchodzimy ustanowiony w 1989 r. Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Data nie jest przypadkowa. To właśnie w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. doszło do pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej. W Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem składa się hołd ofiarom antysemityzmu i faszyzmy. Promuje się ponadto tolerancję, równość i szacunek do wszystkich mniejszości: w tym etnicznych, rasowych i religijnych.

Dziś celebrujemy też Światowy Dzień Jakości. Również to święto zrodziło się w 1989 r. – z inicjatywy Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Jakości, Europejskiej Organizacji Jakości oraz Unii Japońskich Naukowców i Inżynierów. Tego dnia przypomina się o tym, jak ważna jest jakość wszelkich produktów oraz dbanie o nią i kontrolowanie jej.

Zobacz także: Zabawna wpadka w „Kole fortuny”. Pomylił te dwa zwierzęta

Europejski Dzień Wynalazcy także jest dzisiaj. Berliński przemysłowiec i wynalazca Gerhard Muthenhaller chciał dzięki takiemu świętu złożyć hołd dla Hedy Lamarr. Austriacko-amerykańska aktorka w 1940 roku… opracowała system sterowania torpedami za pomocą fal radiowych.

Również dziś mamy Światowy Dzień Adopcji. Na pomysł tego święta wpadł Hank Fortener. Święto to ma na celu celebrowanie determinacji i odwagi rodzin adopcyjnych. Promuje też samą ideę adopcji.

9 listopada do dobry czas na igraszki, bowiem obchodzimy wtedy Światowy Dzień Gry Wstępnej. Idea jest taka, by tego dnia partnerzy i partnerki uświadamiali swoim opornym drugim połówkom, że tzw. gra wstępna w postaci choćby pieszczot jest ważna. Może odpowiednio rozbudzić zmysły i namiętność, a w konsekwencji polepszyć jakość samego stosunku.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >