6 grudnia świętuje Olaf Lubaszenko. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [06.12.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 6 grudnia świętuje Olaf Lubaszenko. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [06.12.2023]

6 grudnia świętuje Olaf Lubaszenko. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [06.12.2023]

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 5 grudnia. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce. Tego dnia swoje urodziny obchodzi Olaf Lubaszenko.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Międzynarodowy Dzień WolontariuszaŚwiatowy Dzień Gleby oraz Dzień Marynarza Śródlądowego. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Angelika, Mikołaj, Abraham, Bonifacy, Dionizja, Emilian, Heliodor, Leoncja, Morzysława, Piotr, Jarogniew, Polichroniusz, Tercjusz, Nikola.

Zobacz także: Michał Bajor to mistrz niespodzianek. W końcu zdradził swój sekret

Dziś świętuje Olaf Lubaszenko

Olaf Lubaszenko przyszedł na świat 6 grudnia 1968 we Wrocławiu. Jest znanym i cenionym aktorem filmowym, dubbingowym i teatralnym, ale również reżyserem i producentem. Od lat związany z Teatrem Buffo. Olaf Lubaszenko jest także dyrektorem artystycznym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Zobacz także: Tak żyje Grażyna Szapołowska. „Lubię jeść śniadanie w łóżku”

Lubaszenko aktorstwo ma w genach. Jest synem popularnego aktora – Edwarda Linde-Lubaszenki, jego matka Asja Łamtiugina była aktorką i poetką. Syn często towarzyszył jej podczas prób w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, w którym występowała. Olaf Lubaszenko swój debiut aktorski zaliczył już w wieku 14 lat w serialu „Życie Kamila Kuranta”, w którym wcielił się w rolę młodego Kamila Kuranta. Rozpoznawalność w branży i wśród widzów przyniosły mu role w filmie Janusza Zaorskiego „Piłkarski poker” oraz Krzysztofa Kieślowskiego „Krótki film o miłości”. Za rolę w tym drugim otrzymał nagrodę na festiwalu „Gwiazdy jutra” w Genewie.

Zobacz także: Świąteczne dania z całej Polski. Wypróbuj przepis na kutię

Olaf Lubaszenko jest także cenionym reżyserem. Pierwszym filmem, który wyreżyserował, była komedia sensacyjna „Sztos”, która na ekrany kin weszła w 1997 roku. Za swoje liczne kreacje filmowe został nagrodzony między innymi: „Złotą Kaczką” w kategorii: najlepszy polski aktor, „Czeskim Lwem” w kategorii: pierwszoplanowa rola męska w filmie „Zabić Sekala”. Za tę rolę został również nagrodzony „Orłem”. Aktor ma również odcisk swej dłoni w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach, gdzie swoje dłonie w płytach odcisnęli najwybitniejsze osobistości kultury polskiej.

6 grudnia – jakie święto niecodzienne?

6 grudnia w Polsce wypadają mikołajki, czyli dzień, kiedy dzieci w całym kraju otrzymują prezenty. Tego dnia najmłodsi starają się być wyjątkowo grzeczni, ponieważ wierzą, że miły, uśmiechnięty starszy pan z siwą brodą i czerwoną czapką przyniesie im wymarzone upominki. Co ciekawe, początkowo wierzono, że Mikołaj (zwany Nikolaosem) urodził się około III wieku na terenie dzisiejszej Turcji i był spadkobiercą fortuny. Wizerunek Mikołaja, który znamy z reklam popularnego napoju, został spopularyzowany przez kulturę masową w latach 30. XX wieku. Polskie domy Mikołaj odwiedza 6 grudnia, czyli w dniu rzekomej śmierci biskupa prześladowanego za wiarę. W Czechach Mikołaj odwiedza najmłodszych dzień wcześniej, bo 5 grudnia, a w Finlandii, która uznawana jest obecnie za miejsce jego zamieszkania, dopiero 24 grudnia, czyli w wigilię.

Każdego roku 6 grudnia obchodzony jest Dzień Anioła. To okazja, aby przypomnieć o mitycznych i biblijnych posłańcach. Nie wszyscy z nich to bohaterowie pozytywni, ale dla ogółu społeczeństwa zawsze będą dobrymi duchami strzegącymi naszego spokoju.

Tego dnia przypada również Święto Niepodległości Finlandii. Każdego roku para prezydencka organizuje w swoim pałacu uroczyste przyjęcia, na które zapraszani są znamienici goście ze świata kultury, sportu, muzyki i nauki. Uroczystość jest transmitowana w telewizji, a jej rodzinne oglądanie jest jedną z tradycji w Finlandii.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >