19 sierpnia: imieniny i święta typowe i nietypowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 19 sierpnia: imieniny i święta typowe i nietypowe

19 sierpnia: imieniny i święta typowe i nietypowe

,

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 19 sierpnia. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Pary, Dzień Złej Poezji, Never Give Up Day, Dzień Szczęśliwego Trafu. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Alfred, Bolesław, Donat, Emilia, Ezechiel, Jan, Julian, Juliusz, Ludwik, Luiza, Magnus, Marian, Sebald, Sykstus, Tekla, Tymoteusz, Wiktor i Wincenty.

19 sierpnia – jakie święto niecodzienne?

19 sierpnia wypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (World Humanitarian Day). Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by upamiętnić zamach bombowy w 2003 roku na placówkę ONZ w Bagdadzie, podczas której zginął Sérgio Vieira de Mello, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie oraz znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Jest to również okazja, aby wyrazić szacunek wobec wszystkich pracowników humanitarnych ONZ i innych organizacji oraz uczcić pamięć tych, którzy stracili życie podczas pełnienia swoich obowiązków.
Poza tym:

  • Każdego 19 sierpnia możemy obchodzić Światowy Dzień Fotografii (World Photography Day). Jest to okazja, by złożyć hołd niesamowitej formie sztuki, jaką jest fotografia. Zdjęcie to chwila utrwalona na zawsze, a także sposób na oddanie emocji i kontekstu tego właśnie momentu. Fotografie opowiadają historie, przypominają ważne wydarzenia lub pomagają nam dowiedzieć się więcej o świecie. Jak uczcić ten dzień? Można zrobić sobie ucztę i na przykład oglądać stare fotografie z archiwów udostępniane w internecie. Można też świętować aktywnie – wyruszyć w plener i samemu zrobić kilka zdjęć. Najlepiej odszukać stary aparat, włożyć film i w drogę. Trzeba tylko uważnie wybierać kadry, bo film w przeciwieństwie do aparatów cyfrowych czy smartfonów ma ograniczoną liczbę klatek.
  • Także 19 sierpnia warto celebrować Międzynarodowy Dzień Orangutana (International Orangutan Day). Orangutany zamieszkujące lasy tropikalne są ofiarami przemysłu palmowego. Te wspaniałe, pięknie i inteligentne stworzenia od dziesięcioleci stoją w obliczu wyginięcia z powodu wylesiania ich siedlisk, by produkować olej palmowy. Ten dzień został ustanowiony, aby uświadomić nam, że orangutany pilnie potrzebują ochrony, zanim na zawsze znikną z Ziemi.
  • 19 sierpnia możemy także obchodzić Dzień Ziemniaka (Potato Day). Placki ziemniaczane, frytki, chipsy, pieczone ziemniaki lub purée – ziemniaki można jadać na mnóstwo sposobów, zarówno jako dodatek do dania głównego, jak i samodzielne danie. Uprawiano je w Ameryce Południowej już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Od czasu, gdy Hiszpanie w XVI wieku sprowadzili je do Europy, rozprzestrzeniły się na cały świat i stały się jedną z podstawowych upraw wielu kultur. Ziemniaki to ważna część kuchni wielu nacji, w tym polskiej. Jak świętować ten dzień? Oczywiście delektując się potrawami z ziemniaków.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Czytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >