19 kwietnia zmarł Jonasz Kofta. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [19.04.2024]

AZ
2 min. czytania
19.04.2024 06:30
Zareaguj Reakcja
Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 19 kwietnia. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce. 36 lat temu zmarł dramaturg, poeta i satyryk Jonasz Kofta.
|
fot. 19 kwietnia zmarł Jonasz Kofta Renata Pajchel/commons.wikimedia.org/domena publiczna

18 kwietnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, Światowy Dzień Krótkofalowca, Europejski Dzień Praw Pacjenta czy Międzynarodowy Dzień Żonglerów. Sprawdź, co można celebrować 19 kwietnia, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

19 kwietnia – imieniny

Imieniny obchodzą: Adolf, Adolfa, Cieszyrad, Konrad, Leon, Leona, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner i Włodzimierz.

Zobacz także: Zagadka na spostrzegawczość. Znajdziesz to w 8 sekund?

19 kwietnia urodzili się: Wiesław Lange - polski malarz i scenograf; Jan Kobuszewski - polski aktor i artysta kabaretowy; James Franco - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy; Kate Hudson - amerykańska aktorka i Aneta Zając - polska aktorka.

Rocznica śmierci Jonasza Kofty

Jonasz Kofta, właśc. Janusz Kaftal to urodzony w 1942 roku w Mizoczu polski poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz. Ukończył Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu.

Przeniósł się na Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym samym czasie ujawnił swój talent literacki i kabaretowy. W 1962 roku utworzył kabaret Centralnego Klubu Studentów Warszawy "Hybrydy" razem z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem.

Zobacz także: Ten przepis był hitem PRL-u! Zrobisz go w trzech prostych krokach

Przez lata swojej aktywności zawodowej współpracował z Teatrem Syrena, był współzałożycielem i wykonawcą w kabarecie "Pod Egidą". W 1966 roku w tygodniku "Szpilki" ukazał się jego debiut literacki, którym były fraszki „Warsztat filozoficzny”, „O smutnych ludziach” i „Hasło”.

Ponadto był autorem wielu tekstów piosenek. Napisał słowa m.in. do utworów: "Wakacje z blondynką", "Radość o poranku", "Śpiewać każdy może", "Jej portret", "Samba przed rozstaniem" czy "Kwiat jednej nocy".

Był wielokrotnie nagradzany na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przyznawanym za zasługi dla Państwa lub obywateli. Zmarł 19 kwietnia 1988 roku w Warszawie.

Zobacz także: Temu związkowi nikt nie wróżył przyszłości. „Miłość okazała się silniejsza”

19 kwietnia – jakie święto niecodzienne?

Dzień Czosnku to dobra okazja do zjedzenia tego zdrowego warzywa. Pomaga on wzmacniać organizm i zmniejsza ryzyko przeziębienia. Ludzie uprawiają czosnek od ok. 5 tys. lat. To wyjątkowa roślina o charakterystycznym smaku, dlatego też zasługuje na swoje święto.

Dzień Rowerowy - nie należy mylić go ze Światowym Dniem Roweru. 19 kwietnia odkrywca kwasu lizergowego Albert Hofmann spożył go i postanowił wrócić do domu rowerem. Właśnie dla upamiętnienia tego wydarzenia obchodzi się Dzień Rowerowy.

Zobacz także: Nazywali go „polskim księciem”. To on śpiewał wielki hit lat 70.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!