Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia (oraz wypadające w tym samym dniu Święto Wojska Polskiego) w tym roku przypada w niedzielę. Czy w związku z tym przysługuje nam dzień wolny od pracy? Wyjaśniamy.
Które święta są wolne od pracy?
W ciągu roku jest kilka świąt, które ustawowo są wolne od pracy. Są to wszystkie niedziele oraz:
- Nowy Rok (1 stycznia);
- Święto Trzech Króli (6 stycznia);
- pierwszy i drugi Świąt Wielkanocnych;
- 1 maja;
- 3 maja;
- pierwszy dzień Zielonych Świątek;
- Boże Ciało;
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia);
- Wszystkich Świętych (1 listopada);
- Święto Niepodległości (11 listopada);
- pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).
Te dni ustawowo zwolnione są z pracy.
Święto przypadające w sobotę – czy mamy prawo odebrać dzień wolny?
Może się zdarzyć, że święta ustawowo wolne od pracy wypadają w weekendy. Jeśli przypadną one na sobotę, to wówczas pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom inny dzień wolny od pracy, aby z powodów kalendarzowych nie obniżyć im wymiaru czasu pracy. Pracodawca wspólnie z pracownikiem ustalają, który dzień będzie mógł on odebrać jako rekompensatę za ustawowy dzień wolny wypadający w sobotę.
Święto przypadające w niedzielę – czy mamy prawo odebrać dzień wolny?
Czy taki sam mechanizm jak powyżej obowiązuje, jeśli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w niedzielę? Niestety nie. Jeśli święto ustawowo wolne od pracy wypada w niedzielę, to nie wpływa na obniżenie wymiaru czasu pracy. W związku z tym pracownikowi nie przysługuje możliwość odebrania wolnego dnia w innym terminie. Tak też jest w tym roku, 15 sierpnia – nie będziemy mogli odebrać wolnego za ten czas.
Jakie święta wolne od pracy w 2021 roku wypadają w niedziele?
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to nie jedyne święto, które w tym roku wypada w niedzielę. Wcześniej był to pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela 4 kwietnia), pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela 23 maja), a w niedzielę 26 grudnia wypadać będzie również drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Może Cię zainteresować:
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia - czy przysługuje dzień wolny?
Które święta są ustawowo wolne od pracy?
Nowy Rok (1 stycznia); Święto Trzech Króli (6 stycznia); pierwszy i drugi Świąt Wielkanocnych; 1 i 3 maja; pierwszy dzień Zielonych Świątek; Boże Ciało; WNMP (15 sierpnia); Wszystkich Świętych (1 listopada); Święto Niepodległości (11 listopada); pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).
Czy za święta przypadające w sobotę można odebrać dzień wolny?
Tak. Jeśli przypadną one na sobotę, to wówczas pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom inny dzień wolny od pracy, aby z powodów kalendarzowych nie obniżyć im wymiaru czasu pracy.
Czy za święta przypadające w niedzielę można odebrać dzień wolny?
Nie. Jeśli święto ustawowo wolne od pracy wypada w niedzielę, to nie wpływa na obniżenie wymiaru czasu pracy. W związku z tym pracownikowi nie przysługuje możliwość odebrania wolnego dnia w innym terminie.