11 lutego urodziła się Ewa Skibińska. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [11.02.2024] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 11 lutego urodziła się Ewa Skibińska. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [11.02.2024]

11 lutego urodziła się Ewa Skibińska. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [11.02.2024]

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 11 lutego. Właśnie tego dnia urodziła się Ewa Skibińska. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi Dzień ParasolkiMiędzynarodowy Dzień Jeżdżenia Zimą Rowerem Do Pracy i Dzień Flaneli. Sprawdź, co możemy celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Bernadeta, Łazarz, Maria, Adolf, Adolfa, Benedykt, Bertrada, Cedmon, Dezyderia, Dezyderiusz, Dezydery, Grzegorz, Heloiza, Jonasz, Lucjusz, Łucjusz, Olgierd, Paschalis, Sekundyn, Seweryn, Świętomira, Teodora oraz Wiktoria.

11 lutego urodzili się: Jennifer Aniston (1969) – amerykańska aktorka, Thomas Alva Edison (1847) – amerykański przedsiębiorca i wynalazca, Marian Zembala (1950) – polski kardiochirurg, Hubert Hurkacz (1997) – polski tenisista, Leslie Nielsen (1926) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny, Karl Geiger (1993) – niemiecki skoczek narciarski, a także Ewa Skibińska (1963) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo…

Zobacz także: Wiemy, jak muzyka wpływa na działanie mózgu. Może zapobiec tej chorobie!

11 lutego urodziła się Ewa Skibińska

Ewa Skibińska urodziła się 11 lutego 1963 roku we Wrocławiu. Jest znaną i niezwykle cenioną aktorką filmową, teatralną, a także telewizyjną. Debiutowała jako licealistka, na deskach amatorskiego Teatru Zielona Latarnia w rodzinnym mieście. Pierwszy wybór studiów pani Ewy padł na Wydział Lalkarski, jednak zdecydowała się wkrótce przenieść na Wydział Aktorski we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W trakcie studiów zagrała senną zjawę, Krysię, w spektaklu Witolda Gombrowicza pt. „Historia”, we wrocławskim Teatrze Polskim. To z jego deskami związała swoją karierę. Nie stroniła jednak od gościnnych występów w teatrach: Rozrywki w Chorzowie i Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. Współpracowała ze słynnymi reżyserami: Maciejem Wojtyszką, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Różewiczem, Feliksem Falkiem, Andrzejem Wajdą, a także Krystianem Lupą.

Zobacz także: To zainspirowało Jana Wojdaka z grupy Wawele. Nazwa zespołu nie jest przypadkowa

Pierwszy raz w kinach mogliśmy ją podziwiać dzięki niewielkiej roli Ewy Borecznej, żony Janusza (Jerzego Zelnika), w melodramacie Romana Załuskiego pt. „Głód serca”. Następnie zagrała pielęgniarkę Anię, w telewizyjnym dramacie „Zero życia”. W serialu Krzysztofa Kieślowskiego, „Dekalog VIII”, wykreowała postać studentki opowiadającej skomplikowaną historię skrzypaczki.

Ewa Skibińska zdobyła sławę i sympatię widzów, wcielając się w postać Oli Watowej w ekranizacji jej autobiograficznej opowieści, w reżyserii Roberta Glińskiego pt. „Wszystko, co najważniejsze…”.

Największą popularność zyskała dzięki kreacji Elżbiety Walickiej, żony Bruna w produkcji TVP2 pt. „Na dobre i na złe”. Wielu widzów kojarzy ją także dzięki roli Teresy Kopytko-Żukowskiej w serialu Polsatu pt. „Pierwsza miłość”.

Zobacz także: Świnki Trzy wspominają Milicję. „Trochę kulturki panowie!”

11 lutego – jakie święto niecodzienne?

11 lutego wypada Światowy Dzień Małżeństwa. W czasach kiedy rozwodzi się co trzecia para warto obchodzić Światowy Dzień Małżeństwa. Choć codziennie powinno się doceniać małżonka to w tym szczególnym dniu można pójśc razem do kina, albo na wystawną kolację, aby rozniecić dawny ogień w związku.

11 lutego to także Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Zima to trudny okres dla zwierzyny leśnej, ponieważ śnieg i i mróz utrudniają im dostęp do pokarmu. Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej ma na celu zachęcenie ludzi do pomocy zwierzakom, ale i uświadomienie jak należy to robić, bowiem nieodpowiedzialne działanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Zobacz także: Edmund Zaliński brał udział w wojnie secesyjnej. To on wymyślił saperkę

Tego samego dnia jest też Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Od zarania dziejów płeć żeńska miała utrudniony dostęp do nauki oraz pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ma przypominać, że prawa przedstawicielek płci pięknej powinny być przestrzegane. W niektórych krajach nadal kobiety są dyskryminowane w pracy, a dziewczynki zamiast chodzić do szkoły muszą zajmować się domem.

11 lutego wypada także Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go papież Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

Tego samego dnia można świętować również Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. 112 to numer alarmowy, który obowiązuje we wszystkich krajach europejskich. Obyśmy nigdy nie musieli z niego korzystać, bo oznaczałoby to że mamy kłopoty. Święto ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób.

Zobacz także: Stoimy na szczycie organizmów żywych. A przynajmniej… tak nam się wydaje!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz więcej >