10 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 10 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

10 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

,

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 10 czerwca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Międzynarodowy Dzień Archiwów, Dzień Pracowników Archiwów i Bibliotek, Dzień Księgowego, Dzień Trójkąta Koralowego, Dzień Kaczora Donalda. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

10 czerwca – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Amancjusz, Amata, Apollo, Asteriusz, Aureliusz, Bogumił, Bogumiła, Cecylia, Diana, Edgar, Henryk, Ingolf, Jan, Maksym, Małgorzata, Mauryn, Onufry, Tymoteusz, Wiktorian, Wiktoriana i Wiktorianna.

10 czerwca – jakie święto niecodzienne?

Co roku 10 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Secesji (World Art Nouveau Day). Obchody święta koordynują dwie duże europejskie organizacje: Art Nouveau European Route z Barcelony i Réseau Art Nouveau Network z Brukseli). Ich celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat dziedzictwa secesji, czyli stylu obecnego w europejskiej sztuce z przełomu XIX i XX wieku. W krajach anglosaskich oraz we Francji używa się również określenia art nouveau, w Niemczech – Jugendstil, w Austrii – Sezession, we Włoszech – stile floreale lub stile liberty, w Anglii – Arts and Crafts Movement, a w Hiszpanii – modernismo. Na obchody Dnia Secesji wybrano 10 czerwca, ponieważ tego dnia wypada rocznica śmierci dwóch wybitnych architektów Antoniego Gaudíego (zmarł 10 czerwca 1926 r.) i Ödöna Lechnera (zmarł 10 czerwca 1914 r.).
Poza tym:

  • Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Heraldyki (The International Heraldry Day). Ustanowiono go na pamiątkę nadania pierwszego europejskiego herbu. Otrzymał go Godfryd Plantagenet w Rouen 10 czerwca 1128 r. 15-letni wówczas Godfryd został pasowany na rycerza przez swojego przyszłego teścia – króla Anglii Henryka I. Zawieszona na jego szyi w czasie tej uroczystości tarcza z sześcioma złotymi lwami w błękitnym polu uznawana jest za pierwszy herb w heraldyce europejskiej.
  • 10 czerwca Amerykanie świętują Narodowy Dzień Mrożonej Herbaty (National Iced Tea Day). W upalny letni dzień nic tak nie gasi pragnienia i nie sprzyja relaksowi jak szklanka mrożonej herbaty. Mrożona herbata podbiła serca i umysły Amerykanów w 1904 roku podczas targów światowych w St. Louis. Ponieważ była wtedy wyjątkowo upalna pogoda, Richard Blechynden, kupiec i właściciel plantacji herbaty, wykorzystał sytuację i zamiast gorącej herbaty sprzedawał orzeźwiające chłodzone napoje herbaciane. Reszta jest historią. Dziś napełniamy nasze szklanki mrożoną herbatą (słodzoną lub niesłodzoną) i świętujemy Narodowy Dzień Mrożonej Herbaty.
  • Także 10 czerwca możemy jak Amerykanie świętować Narodowy Dzień Ziół i Przypraw (National Herbs and Spices Day). Na przestrzeni dziejów przyprawy były uważane za cenny towar, a w niektórych okresach nawet zastępowały walutę. Kiedyś gałka muszkatołowa była warta więcej niż jej waga w złocie, a goździkami wypłacano premie londyńskim dokerom. Dziś możemy cieszyć się tymi przyprawami, a poznawanie ich to doskonały sposób na świętowanie Narodowego Dnia Ziół i Przypraw! 10 czerwca każdy talerz dzięki egzotycznym przyprawom i ziołom powinien mieć mnóstwo smaku i aromatu.
  • 10 czerwca warto też celebrować Dzień Długopisu (National Ballpoint Pen Day). Długopis został wynaleziony w 1938 roku przez węgierskiego artystę i dziennikarza László Bíró. Jego wynalazek odmienił życie ludzi, używano ich do pisania listów, list zakupów czy odrabiania lekcji. W 1945 roku w Nowym Jorku długopisy były sprzedawane po 12,5 dol. za sztukę (siła nabywcza 12,5 dol. w 1945 r. odpowiada ok. 188 dol. w 2021 r.). Dziś rocznie w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się około 3,4 miliarda długopisów.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >